środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Proces oskarżonego m.in. o nieumyślne spowodowanie śmierci strażaka ruszy w październiku

2019-07-05 12:38:56 (ost. akt: 2019-07-05 13:20:50)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Sąd Rejonowy w Kętrzynie zdecydował, że w październiku odbędzie się rozprawa w sprawie przeciwko Marcinowi L. oskarżonemu m.in. o nieumyślne spowodowanie śmierci strażaka.

Zobacz także: Zmarł strażak ranny podczas ćwiczeń Zmarł strażak ranny podczas ćwiczeń W sobotę w szpitalu zmarł strażak z Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie, który został ranny podczas ćwiczeń – poinformowała Komenda Wojewódzka PSP w Olsztynie.
Zobacz także: Odbył się pogrzeb 23-letniego strażaka z Dobrego Miasta [ZDJĘCIA] Odbył się pogrzeb 23-letniego strażaka z Dobrego Miasta [ZDJĘCIA] Maciej Ciunowicz służył w Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. W sobotę 14 lipca w wyniku obrażeń odniesionych podczas ćwiczeń zmarł w Wojewódzkim Szpitalu...
Zobacz także: Są zarzuty po śmierci strażaka w Kętrzynie Są zarzuty po śmierci strażaka w Kętrzynie Dowódcy zmiany kętrzyńskiej straży pożarnej grozi 5 lat więzienia za umyślne niedopełnienie obowiązków. Mężczyzna może też odpowiedzieć za składanie fałszywych...
Prokuratura Rejonowa w Mrągowie skierowała 31 maja do Sądu Rejonowego w Kętrzynie akt oskarżenia, w którym zarzucono Marcinowi L. popełnienie trzech przestępstw — niedopełnienia obowiązków służbowych w połączeniu z niedopełnieniem obowiązków z zakresu bhp i nieumyślnym spowodowaniem śmierci człowieka, podżegania do składania fałszywych zeznań oraz składania fałszywych zeznań.

Teraz Sąd Rejonowy w Kętrzynie podjął decyzję, że pierwsza rozprawa odbędzie się 2 października. — Marcin L. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Będzie odpowiadał przed sądem z wolnej stopy. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe — poinformował Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Wszystkie zarzuty dotyczą zdarzenia, do którego doszło 14 czerwca 2018 r. na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Odbywało się tam szkolenie z zakresu pierwszej pomocy medycznej i ratownictwa wysokościowego, dotyczącego zasad użycia i praktycznego przygotowania skokochronu do pracy. Szkolenie, w którym uczestniczyło sześciu strażaków, prowadził młodszy kapitan Marcin L. Według ustaleń prokuratora w trakcie tych zajęć miał on dopuścić do tego, aby podlegli mu strażacy oddawali skoki na napełniony powietrzem skokochron, choć przepisy bezpieczeństwa i higieny służby strażaków wyraźnie tego zakazują. W rezultacie jeden z funkcjonariuszy po oddaniu skoku z dachu garażu na skokochron doznał rozległych obrażeń głowy, które skutkowały jego śmiercią w dniu 14 lipca 2018 r.

Zgodnie z ustaleniami prokuratora Marcin L. bezpośrednio po wypadku miał nakłonić pięciu podległych mu strażaków biorących udział w szkoleniu do ustalenia wspólnej wersji, która by potwierdzała, że skoki z wysokości na skokochron nie były wówczas oddawane. W wyniku takiego działania oskarżonego pięciu strażaków podczas przesłuchania w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie zdaniem śledczych złożyło fałszywe zeznania. Sprawą pięciu strażaków zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Mrągowie. Czterech z nich usłyszało w czerwcu zarzuty składania fałszywych zeznań w toku prowadzonego postępowania przygotowawczego .

W ocenie prokuratora sam Marcin L. miał także złożyć fałszywe zeznania przed funkcjonariuszem z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie, będąc uprzedzony o odpowiedzialności karnej i z obawy przed grożącą mu odpowiedzialnością karną.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages