Złota Patelnia dla wątróbki drobiowej w miodzie pitnym [GALERIA]

2019-06-05 18:30:00(ost. akt: 2019-06-07 09:22:17)
Uczestnicy konkursu wykazali się dużą pomysłowością

Uczestnicy konkursu wykazali się dużą pomysłowością

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Bieszczadzki placek ziemniaczany, kujawskie krokieciki czy wątróbka w miodzie pitnym. M.in. takie dania oceniano podczas corocznego konkursu "Smaki wsi".
Już po raz ósmy 24 maja do Karolewa przyjechali uczestnicy Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego „Smaki Wsi”. Tematem tegorocznej edycji były podroby na polskim stole. Jak co roku patronat nad imprezą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W konkursie brało udział 18 zespołów z 17 szkół z miejscowości: Nowosielce, Powiercie, Gołotczyzna, Sejny, Golądkowo, Bonin, Stary Brześć, Suwałki, Janów, Rudka, Jabłoń, Sokołów Podlaski, Studzieniec, Stare Lubiejewo, Dobrocin, Elbląg oraz Karolewo. — Podroby są tematem trochę zapomnianym i niewdzięcznym. Odkrywamy je jednak na nowo i wracamy do naszych tradycji. Mięso podrobów jest smaczne i bardzo zdrowe. Już pierwsze degustacje były rewelacyjne i ładnie podane. Miesza się tradycja z nowoczesnością. Młodzież ma bardzo wysublimowane smaki — mówi Grzegorz Ciosek, członek komisji jurorskiej. Zauważa też, że to nie tylko tradycyjne dania, które się powtarzają. — Konkurs służy też temu, żeby odnowić tradycyjne smaki i zapomniane przepisy. Nasza tradycja kulinarna jest bardzo bogata i bardzo dobrze się broni — nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie.

Zmagania uczestników konkursu oceniało sześcioosobowe Jury, które miało bardzo trudne zadanie, bo młodzi kucharze przygotowali różne dania, a wszystkie były zgodne z tradycyjnymi polskimi recepturami, pięknie podane, prezentujące wysoki poziom sztuki kulinarnej. Na co szczególnie komisja zwracała uwagę? — Zawsze w pierwszej kolejności zwracam uwagę na smak. Dopiero później jest wygląd. Oczywiście jedno z drugim powinno iść w parze, bo jeśli smak jest dobry, a wygląd niekoniecznie to nie je się takiego dania z większą przyjemnością. Już pierwsze dania były podane rewelacyjnie, niemal tak, jak w restauracjach. Jedno przypominało mi nawet kuchnię mojej babci. Wszystkie jednak broniły się i wyglądem i smakiem — opowiada Dariusz Baruga, szef kuchni restauracji Tawerna Dezeta w Wilkasach. Komisja oceniała również estetykę podania potrawy, smak i wygląd potrawy oraz estetykę zespołu konkursowego.

Jednym z ocenianych dań była m.in. wątróbka drobiowa w sosie z karmelizowanego cukru trzcinowego i wiśni, z dodatkiem imbiru, tymianku i rozmarynu. — Do tego podałyśmy rosti z marchewki, ziemniaków i szczypiorku. Dodatkiem był również tymianek. O konkursie dowiedzieliśmy się nagle, więc decyzja o naszej propozycji była spontaniczna. Od razu wiedziałyśmy, że postawimy na wątróbkę — mówi Ola Janczura, z ZSCKR w Jabłoniu.

Największe wrażenie na oceniających degustatorach zrobiły "wątróbki drobiowe w miodzie pitnym", wykonane przez uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach. II miejsce i Srebrną Patelnię, podobnie jak rok temu, zdobyła drużyna z ZSCKR w Nowosielcach za „bieszczadzki placek ziemniaczany”. III miejsce i Brązową Patelnię zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie za „tartę z musem z wątróbek i sosem jabłkowo-chrzanowym”.

Konkurs nie mógł by się odbyć bez wsparcia sponsorów, którzy ufundowali wiele atrakcyjnych nagród. Fundatorami byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Gustaw Marek Brzezin, Starosta Powiatu Kętrzyńskiego- Pan Michał Kochanowski, Wójt Gminy Kętrzyn- Pan Paweł Bobrowski, Burmistrz Miasta Kętrzyn-Pan Ryszard Henryk Niedziółka, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku, MAJONEZY” Spółdzielnia Pracy Produkcyjno-Handlowa w Kętrzynie oraz Cukiernia “Magda” w Pieckach.

Wojciech Caruk


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5