Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Straż Graniczna ma 28 lat [FOTO + VIDEO]

2019-05-30 19:00:00 (ost. akt: 2019-05-30 23:42:51)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

24 maja na terenie komendy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i Centrum Szkolenia SG odbyła się uroczystość z okazji 28. rocznicy powołania tej formacji. Wręczono m.in. medale oraz awanse na kolejne stopnie służbowe.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej św. Jerzego w Kętrzynie, którą odprawił Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej ks. bp dr Antonii Pacyfik Dydycz w obecności miejscowego duchowieństwa i kapelanów SG.

Główne uroczystości odbyły się na placu apelowym komendy W-MOSG. Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG płk SG Robert Inglot w imieniu swoim i współgospodarza uroczystości - Komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej płk. SG Adama Pacuka, przywitał zaproszonych gości, funkcjonariuszy i pracowników SG. Uroczystość swoją obecnością uświetnili m.in.: Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Miron Sycz - Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Joanna Strubińska reprezentująca Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie. Kętrzyńskie jednostki SG gościły również przedstawicieli instytucji, organów i służb współdziałających, a także dowódców i komendantów jednostek wojskowych oraz żandarmerii. Nie zabrakło również dzieci, młodzieży oraz mieszkańców miasta i regionu.

— Święto Straży Granicznej byłoby przeżyciem niepełnym, gdyby nie goście, którzy przybyli na uroczystość. Jest to dla nas wielki honor i potwierdzenie zaufania jakim darzona jest Straż Graniczna w społeczeństwie regionu Warmii i Mazur. Rocznice są dobrym momentem do analizy dotychczasowych dokonań oraz postawienia sobie nowych celów na przyszłość. Kieruję do wszystkich funkcjonariuszy i pracowników W-MOSG i CSSG podziękowania za pełnienie niezwykle odpowiedzialnej, trudnej, a czasami niebezpiecznej służby, a także ogromne zaangażowanie w pracę na rzecz formacji — powiedział Inglot.

Wojewoda Artur Chojecki podziękował funkcjonariuszom i pracownikom Straży Granicznej za trud i poświęcenie w codziennej służbie i pracy dla dobra Ojczyzny. — Głównym zadaniem każdego państwa jest ochrona własnych granic. To poważny obowiązek. Wiąże się z tym szereg zagrożeń. Jesteśmy na nie szczególnie wystawieni, ponieważ nasz wschodnia granica to również granica Unii Europejskiej i NATO. Nasze województwo posiada 280 kilometrowy odcinek graniczny z Rosją. Wszyscy zdajemy sobie uwagę z tego faktu — podkreślił Chojecki. Miron Sycz Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego pogratulował wyróżnionym i awansowanym, życzył wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

Podczas Święta Straży Granicznej wyróżniono odznaczeniami państwowymi i resortowymi zasłużonych oraz awansowano na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszy SG. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Medal za Długoletnią Służbę 4 funkcjonariuszom z W-MOSG i 7 funkcjonariuszom z CSSG.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał Złoty Medal za Zasługi dla Straży Granicznej – 1 funkcjonariuszowi z W-MOSG oraz Srebrny Medal za Zasługi dla Straży Granicznej-1 funkcjonariuszowi z W-MOSG. Pięciu funkcjonariuszy z W-MOSG i sześciu z CSSG otrzymało Brązowe Medale za Zasługi dla Straży Granicznej. Również Brązowym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej uhonorowano Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, Andrzeja Pawłowskiego. Ponadto Komendant Główny Straży Granicznej nadał Odznaki Straży Granicznej dziewięciu funkcjonariuszom z W-MOSG i sześciu z CSSG. Komendant W-MOSG wyróżnił 22 osoby Emblematem Pamiątkowym Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Doniosłym momentem było pożegnanie Naczelnika Wydziału Operacyjno-Śledczego W-MOSG płk SG Artura Kłosa, odchodzącego po 30 latach służby na zasłużoną emeryturę.

Na stopień młodszego chorążego akty mianowania otrzymało 30 funkcjonariuszy z W-MOSG. Ponadto w Warmińsko-Mazurskim Oddziale SG i Centrum Szkolenia SG awanse na kolejne stopnie otrzymało: w korpusie oficerów 22 funkcjonariuszy z W-MOSG i 10 z CSSG, w korpusie chorążych 46 funkcjonariuszy z W-MOSG i 1 z CSSG oraz w korpusie podoficerów 62 funkcjonariuszy z W-MOSG i 1 z CSSG.

Na koniec zgromadzeni mogli obejrzeć defiladę i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry z Morskiego Oddziału SG. Zaprezentowano również sprzęt służbowy W-MOSG i CSSG oraz wyposażenie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Wojciech Caruk / w-mosg[fbpost]https://www.facebook.com/GazetaWKetrzynie/videos/2101114059986477/">Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages