Wtorek, 31 marca 2020. Imieniny Balbiny, Kamila, Kornelii

Mały bohater i strażak wyróżnieni przez ministra

2019-05-21 07:46:12 (ost. akt: 2019-05-21 08:45:12)
Obaj bohaterzy zostali nagodzeni przez ministra MSWiA oraz Komendatna Głównego PSP

Obaj bohaterzy zostali nagodzeni przez ministra MSWiA oraz Komendatna Głównego PSP

Autor zdjęcia: archiwum PSP Kętrzyn

Do wczoraj znali się tylko z rozmowy telefonicznej, w dodatku dosyć emocjonalnej bo związanej z ostatnim poważnym pożarem w Karolewie. O młodym chłopcu, który zadzwonił po straż pożarną i wyniósł z zagrożonego mieszkania swojego psa mówi już cała Polska. Nie bez znaczenia była tutaj też postawa oficera dyżurnego z kętrzyńskiej komendy PSP

Przypomnijmy. Pożar wybuchł 12 maja w budynku mieszkalnym po godz. 19.00. Ogień bardzo szybko przeniósł się na ciąg kamienic. Na miejsce zadysponowano łącznie z 14 strażackich zastępów i prawie 70 strażaków. W momencie kiedy pierwsze jednostki były już kierowane na miejsce, oficer dyżurny PSP w Kętrzynie odebrał dramatyczny telefon od 13 - letniego chłopca. Dziecko również poinformowało o pożarze, dodając, że ma odciętą drogę ucieczki ze swojego mieszkania. - Nasz dyżurny poinformował go, jak ma się zachowywać. Dzięki temu przybyłym na miejsce strażakom udało się sprawnie ewakuować chłopca, co zapobiegło tragedii. Ta postawa jest godna pochwały i zasługuje na wyróżnienie - mówi bryg. Szymon Sapieha, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Jak się okazało, chłopiec w mieszkaniu był sam, a z pożaru wyciągnął również swojego psa.

Małym bohaterem okazał się być Wojtek Ulążka uczeń klasy V Szkoły Podstawowej nr 4 w Kętrzynie. Jego telefon odebrał tego dnia st. ogn. Mariusz Dźwil, który przez kilka minut utrzymywał z chłopcem kontakt, instruując go, jak ma się zachować i nie wpaść w większą panikę. Ich postawa została doceniona. 20 maja podczas obchodów Dnia Strażaka w Ełku medale i nagrody wręczyli im Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński oraz Komendant Główny PSP gen. bryg. Leszek Suski. Wojtek otrzymał medal "Młody bohater" i upominki rzeczowe a st. ogn. Mariusz Dźwil nagrodę pieniężną.

Wręczanie Medalu "Młody Bohater" zostało zainaugurowane przez ministra Mariusza Błaszczaka w czerwcu 2016 r. i jest kontynuowane przez ministra Joachima Brudzińskiego. Szef MSWiA wręczając medal nagradza dzieci i młodych ludzi, którzy wykazali się opanowaniem w sytuacji zagrożenia i pomogli uratować życie innych. Do tej pory Medal "Młody Bohater" otrzymało 104 dzieci z całej Polski.

Wojciech Caruk

http://m.wm.pl/2018/01/orig/gwk-443474.jpg


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Brawo! #2735550 | 37.8.*.* 21 maj 2019 08:19

  Gratuluję

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages