Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Bibliotekarze świętowali przez tydzień

2019-05-17 18:29:25 (ost. akt: 2019-05-17 19:08:23)

Autor zdjęcia: PBP Kętrzyn

Miniony tydzień był dla Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie czasem pełnym różnorodnych wydarzeń kulturalnych - imprez czytelniczych skierowanych do mieszkańców naszego powiatu. Powodem tej bogatej oferty był XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

Tym razem promocja czytelnictwa odbyła się pod hasłem: „# biblioteka”. Jak podkreśla Stowarzyszenie bibliotekarzy Polskich: ”Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Marka biblioteka jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.”

Program, którym biblioteka zachęcała, promowała i inspirowała był bogaty. W ramach Tygodnia Bibliotek w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie w dniu 8 maja odbył się Powiatowy Dzień Bibliotekarza na którym spotkali się bibliotekarze z całego powiatu kętrzyńskiego,oraz przyjaciele naszej biblioteki.

Bibliotekarzom w dniu ich święta życzenia złożył starosta kętrzyński Michał Kochanowski, który w swoich słowach podkreślał, jak ważna rolę w upowszechnianiu czytelnictwa w społeczeństwie spełniają biblioteki i bibliotekarze oraz , że w czytelnictwie zawiera się informacja i edukacja. Starosta wszystkim przybyłym bibliotekarzom złożył życzenia i wręczył róże. Życzenia były okazją do podkreślenia różnorodności działalności bibliotek nie tylko jako instytucji, w której pożyczamy książki, ale instytucji której działalność wiąże się z szeroko pojętą kulturą. Podczas spotkania wymieniano się doświadczeniem zawodowym, w tym roku swoje pomysły i działania zaprezentowała Miejska Biblioteka Publiczna w Reszlu w prezentacji pani Barbary Bielskiej: „Z tradycją w nowoczesność”.

W uroczystości uczestniczyło 30 bibliotekarzy. Dalsza część spotkania upłynęła we wspaniałej atmosferze rozmów kuluarowych przy kawie i pysznym cieście, podczas którego bibliotekarze snuli plany na przyszłość. Wszystko to dla dobra naszego czytelnika.

W spotkaniu autorskim dla dzieci z ks. Karolem Misiewiczem wzięło udział 64 dzieci. Autor opowiedział o pracy pisarza, przeczytał dzieciom najnowsze – jeszcze niewydane – opowiadanie o aniołku Michałku, małym Tomku i wielkiej sile przyjaźni w życiu każdego, nawet małego człowieka. Przybyłe ze szkół podstawowych nr 3 i nr 4 dzieci z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w warsztatach – miały za zadanie wykonać aniołki z papieru, odbyły szybki kurs modelowania balonów oraz odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanego tekstu. Prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone. Każde z 60 dzieci otrzymało książkę „Nowe przygody Pana Ślimaka”oraz balon. Entuzjazm, spontaniczność, naturalność i bardzo dobry kontakt autora z dziećmi sprawiły, że wszyscy świetnie się bawili.

Inna formą czytelniczą był II Powiatowy Konkurs Czytelniczy, który odbył się 15 maja pt. „Problemy młodych w twórczości Ewy Nowak”. Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała go wspólnie z biblioteką szkolną  Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z powiatu kętrzyńskiego, którzy w ciągu 40 minut musieli się zmierzyć z zestawem 30 pytań. Poziom był bardzo wysoki, co doprowadziło do aż 2 dogrywek. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, które wręczył im starosta Michał Kochanowski.

Laureatami zostali:
I miejsce: Agata Ożga (SP nr 3 Kętrzyn)
II miejsce: Milena Adamowicz (SP Sątoczno)
III miejsce: Aleksandra Stelmaszczyk (SP Kruszewiec)
Wyróżnienia: Gabriela Stróg (SP Sątoczno) oraz Anna Wyszkowska (SP nr 1 Kętrzyn)
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

To nie wszystko- w Tygodniu Bibliotek biblioteka przeprowadziła w bibliotekach miasta i powiatu zajęcia biblioterapetyczne dla dzieci młodszych: "Jak pokonać złość?", „Dobro co to takiego?" oraz dla młodzieży „Piękne wspierające słowa.” W zajęciach uczestniczyło 75 osób

W Tygodniu Bibliotek skorzystało z imprez czytelniczych 216 osób.

Źródło: PBP Kętrzyna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages