Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Polska ogląda film na YouTube

2019-05-18 16:00:00 (ost. akt: 2019-05-18 16:56:55)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Od chwili opublikowania przez braci braci Sekielskich filmu Tylko nie mów nikomu nie minął jeszcze tydzień, a ma już na Youtubie ok. 17 mln odsłon.

Wydaje się zatem, że większość dorosłych w Polsce oglądnęła ten film, a jeśli nie oglądała, to słyszała o nim w radiu albo czytała w mediach społecznościowych. Temat wcale nie nowy, ale wciąż bulwersujący i wywołujący ogromne emocje. Jeszcze kilka lat temu mało komu przyszłoby do głowy użycie określenie „pedofilia w kościele katolickim w Polsce”, dzisiaj już niestety za dużo wiemy. Gdyby ktoś się upierał, że film Kler był jedynie opowieścią, która rozmijała się z rzeczywistością, to film Sekielskich jest reportażem, w którym biorą udział konkretni ludzie i przedstawione są konkretne przypadki. Do tego stopnia, że minister sprawiedliwości powołał specjalną grupę prokuratorów, którzy mają się zająć przedstawionymi w filmie sprawami. W ogóle ten film ma już wpływ na prawodawstwo w Polsce, rząd bowiem zdążył już opracować projekt dotyczący zaostrzenia traktowania przypadków pedofilii.

Pewnie niedługo trzeba będzie czekać by dostrzec jaki będzie wpływ tego filmu na kościół katolicki w Polsce, albo szerzej - na chrześcijaństwo w Polsce. Słuchając tonu wypowiedzi ludzi dzwoniących do radia, czytając komentarze pod filmem i gorączkę na facebooku - widzi się skalę wpływu i oddźwięk społeczny - jest ogromny i negatywny. Trudno sobie wyobrazić po tym wzrost frekwencji na niedzielnych nabożeństwach. Chyba nikogo w tym kontekście nie przekonują słowa, o tym, że to wpływ grzechu pierworodnego i że każdemu przydarza się upaść, a już na pewno nie jest to kategoria „ataku na kościół”. Szkoda mi tych wszystkich duchownych, którzy autentycznie chcą Bogu służyć i służą, a muszą się wstydzić zachowań swoich kolegów, a nawet niektórych przełożonych.

Prawda ma moc by oczyścić to, co oczyszczenia potrzebuje. Tak samo sytuacja kryzysowa jak to mówią „jest osią zmiany”. Czy kościół ten moment wykorzysta? Tytuł tego filmu nasuwa pewien werset z ewangelii, słowa Jezusa: "Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głoszone będzie na dachach.” (Łk 12:3) Dzisiejszym dachem jest Youtube.

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages