Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Pożar było widać z ponad dwudziestu kilometrów. Dzielna postawa trzynastoletniego chłopca [GALERIA]

2019-05-13 09:02:13 (ost. akt: 2019-05-13 15:44:25)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Trwa jeszcze dogaszenie potężnego pożaru, do którego doszło 12 maja późnym wieczorem w Karolewie. Na miejscu pracowali strażacy z trzech powiatów. Dziecko powiadomiło straż pożarną i uratowało swojego psa.

Pożar wybuchł w budynku mieszkalnym po godz. 19.00. Ogień bardzo szybko przeniósł się na ciąg kamienic. Na miejsce zadysponowano łącznie z 14 strażackich zastępów i prawie 70 strażaków. W momencie kiedy pierwsze jednostki były już kierowane na miejsce, oficer dyżurny PSP w Kętrzynie odebrał dramatyczny telefon od 13 - letniego chłopca. Dziecko również poinformowało o pożarze, dodając, że ma odciętą drogę ucieczki ze swojego mieszkania. - Nasz dyżurny poinformował go, jak ma się zachowywać. Dzięki temu przybyłym na miejsce strażakom udało się sprawnie ewakuować chłopca, co zapobiegło tragedii. Ta postawa jest godna pochwały i zasługuje na wyróżnienie - mówi bryg. Szymon Sapieha, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Jak się okazuje, chłopiec w mieszkaniu był sam, a z pożaru wyciągnął również swojego psa

Strażacy uratowali jeszcze jedną osobę dorosłą i dziecko. Mieli oni również odciętą drogę ucieczki przez zadymioną klatkę schodową. - Na chwilę obecną mamy informację, że nikt w całym zdarzeniu nie ucierpiał - dodaje Sapieha.

W trakcie pożaru zawaleniu uległa część zadaszenia. Utrudnieniem była stara i słaba konstrukcja poddasza, na którym wybuchł pożar. Strażacy wynieśli z płonących budynków kilka butli z gazem. Nie wiadomo było ile z nich zostało w środku, dlatego istniało ryzyko wybuchów. Z budynków ewakuowano rodziny z 22 mieszkań. Część z nich może się już nie nadawać do użytku. Decyzję w tej sprawie podejmie dzisiaj Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Na miejsce przybyli przedstawiciele władz Gminy Wiejskiej Kętrzyn. Ewakuowanym mieszkańcom zapewniono tymczasowe lokale, jednak wszyscy skorzystali z pomocy swoich rodzin. Władze gminy i powiatu zapowiedziały jednak, że jeśli będzie taka potrzeba, to w internatach i na terenie szkół zostaną utworzone lokale do czasowego powrotu rodzin, które nie będą mogły wrócić do swoich mieszkań.

Na miejscu pracowała policja, kilka Zespołów Ratownictwa Medycznego, strażacy z PSP Kętrzyn oraz jednostek OSP z Karolewa, Wilkowa, Reszla, Korsz, Barcian i Srokowa. Do akcji zadysponowano też zastępy OSP Radzieje z powiatu węgorzewskiego oraz OSP Sterławki Wielkie z powiatu giżyckiego. Do działań skierowano też Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe, a kętrzyńskie wodociągi dostarczały cysternami wodę do pobliskiego zbiornika przeciwpożarowego. - Byłem na miejscu akcji, zadeklarowałem władzom gminy pomoc z naszej strony jeśli będzie tylko potrzebna. Poleciłem Miejskim Wodociągom podstawienie ciężarówki z 6 tys. litrów wody, aby pomóc strażakom, bo akcja jest prowadzona przez wiele jednostek nie tylko z naszego powiatu, ale też Giżycka i Węgorzewa. Następne dni to będzie zapewnienie schronienia pogorzelcom, pomoc w zebraniu odzieży, rzeczy osobistych... Wierzę, że mieszkańcy naszego miasta nie będą obojętni... pomożemy - zadeklarował pomoc burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka.

W internecie już ruszyła zbiórka na pomoc pogorzelcom.

W tej chwili na miejscu działa jeszcze kilka strażackich zastępów. Jak się dowiedzieliśmy, pożar został zlokalizowany i już się nie rozprzestrzenia. Strażacy przy pomocy kamery termowizyjnej dogaszają tlące się resztki. Trwa rozbiórka spalonych elementów.

Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane. Wyjaśni je policyjne śledztwo.

Wojciech Caruk

http://m.wm.pl/2018/01/orig/gwk-443474.jpg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Asia #2733277 | 89.228.*.* 16 maj 2019 17:43

  Jedną z poszkodowanych rodzin są moi przyjaciele. Włożyli całe serce w stworzenie czwórce swoich dzieci prawdziwego domu pełnego ciepła, miłości i poczucia bezpieczeństwa. Przekraczając próg ich mieszkania gość czuł się zawsze mile widziany i mógł też dostrzec, jak starannie pielęgnowali to, na co całe życie ciężko pracowali. Ich poczucie bezpieczeństwa runęło w jedną noc. Skromni ludzie, zawsze pomocni i serdeczni, a teraz oni potrzebują wsparcia. Bardzo proszę o dołączenie do zbiórki, i udostępnianie dalej. Każdy najmniejszy gest to krok bliżej do celu, jakim jest umożliwienie im stanięcie na nogi po tej tragedii. Dziękuję https://pomagam.pl/mhd3jpvi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #2731646 | 88.156.*.* 13 maj 2019 20:46

  Bardzo przykre zdarzenie, współczuję mieszkańcom. Zastanawiają mnie widoczne rusztowania. Ostatnio często są pożary w trakcie prac remontowych.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. prezes kozłowski #2731645 | 5.173.*.* 13 maj 2019 20:39

   dokładnie najważniejsze

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Alex #2731402 | 37.47.*.* 13 maj 2019 14:14

   Szkoda....

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages