Kętrzyński rycerz ponownie ze srebrem na piersi

2019-05-06 15:51:12(ost. akt: 2019-05-06 16:45:04)
Marcin Waszkielis (z lewej) dołączył kolejny medal Mistrzostw Świata do swojej kolekcji

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

W maju, jak co roku, rozgrywane są mistrzostwa świata sportowych walk rycerskich dwóch federacji. W obu turniejach Polskę reprezentuje kętrzynianin - Marcin Waszkielis. Z pierwszego już wrócił z tytułem wicemistrza.
W tym roku Mistrzostwa Świata Federacji HMB odbywały się od 2 do 5 maja w historycznej osadzie Smederevo w Serbii. Pojawiło się tam ok. 30 reprezentacji, w tym tak egzotyczne rycersko kraje jak Japonia, USA czy Argentyna. Za najgroźniejsze uznano kadry Rosji, Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii. Ostatecznie Rycerska Kadra Polski wywalczyła cztery srebrne medale. Jedn z nich 4 maja zdobył Marcin Waszkielis z Kętrzyna w kategorii miecza i tarczy. W drodze po medal pokonał reprezentantów m.in. Norwegii, Izraela i Łotwy. W finale uległ reprezentantowi Rosji Alexeyowi Petrikowi. Dzięki temu utrzymał wywalczony rok wcześniej tytuł wicemistrza.

Już za kilka dni przed Waszkielisem kolejne wyzwanie. Mistrzostwa Świata Federacji IMCF odbędą się od 16 do 19 maja na rekonstrukcji grodu Kijowskiego znajdującej się niedaleko stolicy Ukrainy. W fazie grupowej zmierzy się z rycerzami z Luksemburga, Chin i Australii. Rok temu na tych zawodach Marcin wywalczył również srebrny medal.

Przypomnijmy, że rycerz reprezentujący na co dzień Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych "Masuria" jest już czterokrotnym Mistrzem Świata.