Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

W krawatach torami do Węgorzewa

2019-05-08 09:00:00 (ost. akt: 2019-05-08 09:30:27)
Uczestnicy rajdu przejdą m.in. obok starych zabudowań dawnej stacji kolejowej w Parczu

Uczestnicy rajdu przejdą m.in. obok starych zabudowań dawnej stacji kolejowej w Parczu

Autor zdjęcia: Joost van Ost/wikipedia

Nic nie wskazuje na to, żeby w tym roku ruszyły pociągi z Kętrzyna do Węgorzewa. Ruszą za to pieszo pasjonaci kolejnictwa. To pomysł kętrzyńskich wolontariuszy.

W dniach 1-2 czerwca odbędzie się pieszy rajd turystyczno – kolejowy. Pierwszego dnia uczestnicy „Rajdu z historią pod krawatem” pokonają trasę Karolewo - Radzieje, a drugiego Radzieje - Węgorzewo.

— Naszym celem jest promocja walorów krajobrazowych oraz historii lokalnej kolei. Chcemy w ten sposób pokazać młodzieży oraz seniorom, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu, że nasz region może się pochwalić dziedzictwem kulturowym, w którym kolej odgrywa od ponad 110 lat istotną rolę — mówi Janusz Mazurkiewicz, koordynator wolontariuszy z ramienia Stowarzyszenia FOSa. Zgodę na przemarsz wydało już Starostwo Powiatowe w Węgorzewie, które aktualnie jest właścicielem linii.

Podczas rajdu uczestnicy będą poznawać historię linii kolejowej, która została oddana do użytku w 1907 roku. — Szczególną uwagę chcemy zwrócić na zabytki związane z kolejową infrastrukturą. Naszej wędrówce będzie towarzyszył przewodnik, który przybliży nam historię mijanych miejsc. Końcowym punktem będzie wizyta w Muzeum Tradycji Kolejnictwa — informuje Mazurkiewicz.

Inicjatorami tego pomysłu są m.in. wolontariusze związani z kętrzyńskim Sztabem WOŚP, którzy po zakończeniu "orkiestrowej" działalność postanowili działać dalej na rzecz lokalnej społeczności tworząc centrum wolontariatu. Do tej pory m.in. zorganizowali sadzenie lasu w Gierłoży oraz wsparli organizację Kętrzyńskiego Konwentu Gier Planszowych. Rajd to ich kolejna propozycja. — Jesteśmy grupą wolontariuszy, skupiającą osoby w różnym wieku. Stawiamy na różne formy aktywności, a wspomniany rajd jest inicjatywą społeczną — dodaje Mazurkiewicz. Rajd jest otwarty dal wszystkich chętnych. Zainteresowani mogą się kontaktować w tej sprawie pod numerem telefonu 694 085 624.

Wojciech Caruk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jarek #2728652 | 79.184.*.* 8 maj 2019 18:09

  Mam nadzieję, że w końcu dojdzie do remontu i pełnej reaktywacji ruchu kolejowego na tej linii. To otworzyłoby Węgorzewo i północ Mazur na turystykę rowerową dla turystów z innych regionów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages