Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Święta Wielkiej Nocy

2019-04-20 09:00:00 (ost. akt: 2019-04-20 14:59:25)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Historia, którą co roku o tej porze opowiadają chrześcijanie na całym świecie ma korzenie w żydowskim święcie Paschy. Wiąże się ono z opuszczeniem Egiptu

Dla Izraelitów wyjście z Egiptu wiązało się z przymuszeniem faraona do wydania pozwolenia by ich wypuścił. Sami nie mogli go przymusić - byli po prostu niewolnikami, ale Bóg mógł. Posłał Mojżesza, który zapowiedział faraonowi, że jeśli nie pozwoli Izraelitom odejść, kraj nawiedzą bardzo dotkliwe plagi. Faraon się upierał, więc kraj dotknęło najpierw dziewięć plag (krew w Nilu, muchy, żaby, grad, szarańcze, ciemności…) Przy okazji Bóg dał do zrozumienia Egipcjanom że ich bogowie nie są bogami - nie pomógł im ani ich bóg słońca, ani bóg Nilu, ani much ani żaden inny, którego czcili. Ostatnia plaga, najpierw zapowiedziana, mówiła, że jak faraon nie posłucha to umrze wszystko pierworodne w ziemi egipskiej. Izraelici natomiast mieli spożyć wieczerzę. Każda rodzina miała przygotować baranka lub koźlę - upiec w całości i spożyć, a jeśliby coś zostało, to miało miało zostać spalone. Mieli też polecenie żeby krwią tego baranka, którego mieli spożyć, posmarować odrzwia swych domów, po to by ich domy ominęła owa dziesiąta plaga. Faraon nie posłuchał, Izraelici posłuchali - w Egipcie umarli pierworodni synowie, pierworodne bydło i była wielka żałoba, u Izraelitów nikt nie umarł. Faraon stracił swego syna i zgodził się w by Izraelici wyszli. Bóg nakazał Izraelitom by co roku obchodzili Paschę (hebr. przejście) i by pamiętali dzięki komu wyszli z domu niewoli.(Exodus 9-12)

Połączenie tej historii ze Starego Testamentu z Jezusem jest bardzo czytelne. Kiedy Jan Chrzciciel zobaczył Jezusa, który przyszedł do niego by przyjąć chrzest, powiedział: "Oto Baranek Boży, który gładzi, grzech świata” (ew. Jana 1:29). W liście do Koryntian apostoł Paweł pisze: "Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha." (1 Kor 5:7). Tak jak krew baranka chroniła w Egipcie Izraelskie domy od śmierci pierworodnych, a ceną uwolnienia Izraelitów była śmierć syna faraona, tak krew Jezusa Chrystusa jest dla tych, co wierzą ratunkiem przed nadchodzącym Bożym sądem, a jego śmierć - śmierć pierworodnego Syna Bożego, jest ceną uwolnienia od niewoli grzechu i śmierci. Ten, który umarł, ten również zmartwychwstał i ogłosił, że kto uwierzy w Niego zbawiony będzie. Dzięki Bogu za Święta Wielkiej Nocy.

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages