środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Spędź bezpiecznie Wielkanoc

2019-04-19 09:30:00 (ost. akt: 2019-04-19 10:04:27)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP w Węgorzewie

Zbliżają się Święta Wielkanocne, a tym samym czas długiego wypoczynku. To czas rodzinnych spotkań i odpoczynku. Jak co roku policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem na drogach. Przypominają też, jak sami możemy o nie zadbać.

Jak co roku, wyjątkowa atmosfera Świąt, to także szczególny czas pracy policjantów ruchu drogowego, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących. Nasilenia ruchu na drogach regionu, tym samym utrudnień i ewentualnych zagrożeń - tego spodziewają się policjanci od końca tego tygodnia do poniedziałku.

Trzeźwość może uchronić od tragedii

Jak mówią policjanci, z ich doświadczenia wynika, że podczas świątecznych dni największe zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym powodują nietrzeźwi użytkownicy dróg, a zwłaszcza nietrzeźwi kierowcy. Zdarza się, że spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol. Niestety niektórzy, po jego wypiciu siadają za kierownicę. Uczulamy, że policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Warto, więc dwa razy się zastanowić, niż potem ponosić surowe konsekwencje świątecznej biesiady. Trzeźwość może nas także ustrzec od tragedii.

Zwolnij, zapnij pasy

Wszyscy kierowcy powinni więc pamiętać, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz zapinać pasy bezpieczeństwa i przypominać o tym obowiązku przewożonym pasażerom do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu.

Uwaga na pieszych

Ponadto kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni. Szczególną ostrożność należy zachować jadąc w pobliżu centrów handlowych, bazarów, kościołów oraz przejść dla pieszych. Piesi natomiast winni korzystać z chodników lub dróg dla pieszych, a kiedy nie ma takiej możliwości powinni iść lewą stroną pobocza, jak najbliżej skraju drogi i zachować szczególną ostrożność. Wyjątkową uwagę należy zachować po zmroku i nocą. Policjanci zalecają aby korzystać z elementów odblaskowych, które gwarantują, że pieszy jest bardziej widoczny, a tym samym bezpieczniejszy.

Wyjeżdżając z domu na czas Świąt pamiętajmy o naszych domach i mieszkaniach, aby odpowiednio je zabezpieczyć:

Domy, mieszkania, szczególnie w okresie świątecznym, to łakomy kąsek dla złodzieja. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając na święta do najbliższych, swoje domu i mieszkania pozostawić pod okiem przyjaznego sąsiada. Baczny sąsiad nigdy nie odmówi pomocy. Często zauważy obce osoby, które kręcą się w pobliżu naszego domu bądź mieszkania. Jeżeli nie ma kogoś kto mógłby pomóc upewnij się, że drzwi i okna są zamknięte. Cenne przedmioty zdeponuj w sejfie bądź oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii. Wyłącz z kontaktów wszystkie odbiorniki elektryczne.

W przedświątecznym okresie do naszych drzwi pukają różne obce osoby. Proponują szybkie pożyczki pieniędzy lub kupno różnego rodzaju świątecznych upominków. Zachowajmy szczególną ostrożność w kontaktach z takimi ludźmi. Często są to złodzieje gotowi wykorzystać naszą naiwność. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy szans złodziejowi.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages