Wtorek, 10 grudnia 2019. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Dziś OSP niejedno ma imię

2019-04-16 12:00:00 (ost. akt: 2019-05-17 13:10:30)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Straż pożarna to formacja, która cieszy się bardzo dużym zaufaniem społecznym. Pracują na to nie tylko strażacy zawodowi, ale i ochotnicy, którzy często na miejscu zdarzenia są pierwsi. Ich praca to nie tylko gaszenie pożarów.

OSP niejedno ma imię. To nie tylko gaszenie pożarów, czy działanie na miejscach wypadków drogowych. To często również społeczna praca z młodzieżą u podstaw, promowanie pożarnictwa poprzez edukację, czy po prostu szeroko pojęte działanie na rzecz lokalnej społeczności. Takie zadania realizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Kętrzynie. Nie mówi się o niej zbyt często, ponieważ obecnie jednostka nie ma zdolności bojowej. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje już 10 lat i działa na innych płaszczyznach. Ochotnicy prowadzą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą złożoną z dziewcząt i chłopców. Ta sekcja przygotowuje się do zawodów MDP na szczeblu powiatowym i wojewódzkim w 2020 roku. W ich ramach działa również grupa zapaśnicza pod okiem trenera Łukasza Szmydta. W 2018 roku ochotnicy pomagali przy organizacji powiatowych obchodów Dnia Strażaka w Kętrzynie. Inne nasze działania to organizacja Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz konkursów plastycznych. Warto dodać, że osiągnięcia naszych dzieci i młodzieży są dostrzegalne na szczeblu wojewódzkim — opowiada Joanna Siwek z OSP Kętrzyn, podsumowując ubiegłoroczne działania.

W tym roku OSP Kętrzyn planuje być jeszcze bardziej widoczna na różnych płaszczyznach. 5 kwietnia odbyły się współorganizowane przez jednostkę eliminacje powiatowe kolejnej już edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, a dzień później ochotnicy wzięli udział w sadzeniu lasu w Wilczym Szańcu w Gierłoży. Jednostka swoją siedzibę ma w budynku komendy powiatowej PSP, a po godzinach jako ochotnicy udzielają się również pracownicy komendy oraz zawodowi strażacy. — Mamy salę, w której odbywają się treningi zapaśnicze. Chcemy też stworzyć salę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, a przede wszystkim dla odwiedzających nas wycieczek szkolnych. Będą mogli tam obejrzeć różne prezentacje multimedialne. Myślę, że wzorem innych komend zrobimy też taki kąt, w którym pokażemy pomieszczenia po pożarze. Widzimy w tym też rolę OSP — mówi bryg. Szymon Sapieha, komendant PSP w Kętrzynie. Jest też szansa, że sekcja zapaśnicza nie będzie jedyną grupą sportową w strukturze kętrzyńskiej OSP. Do grona ochotników dołączył niedawno szachista, który chce reprezentować Kętrzyn i jednostkę na zawodach. — Ta działalność, poza ratowniczą, jest i się rozwija. Mam nadzieję, że "ducha nie zbraknie". Kładziemy duży nacisk na zachęcanie młodzieży, chociażby przez organizację obozów MDP. Być może uda się taki obóz zorganizować w tym roku — rozważa Sapieha.

Nie jest wykluczone, że OSP Kętrzyn nabierze jednak z czasem również zdolności bojowej. Już teraz członkowie zapisują się na kurs podstawowy strażaka ochotnika, a jak zdradza Szymon Sapieha zaplecze sprzętowe również się znajdzie. — Mam nadzieję, że ta jednostka będzie się rozwijała i wspierała tutaj na miejscu komendę powiatową. Są takie sytuacje, że strażacy zawodowi wyjeżdżają do działań ratowniczo-gaśniczych na terenie całego powiatu. Wtedy miasto Kętrzyn jest niezabezpieczone do czasu, aż przyjadą ochotnicy z innych gmin. Mam nadzieję, że będzie wola ze strony samych ochotników oraz lokalnych władz, aby taką jednostkę wspierać, aby mogą zabezpieczać nasze miasto — ma nadzieję komendant.

Regulamin i listę jednostek można znaleźć na stronie www.ketrzyn.wm.pl. Plebiscyt trwa do 22 kwietnia. Laureatów wybierzemy w kategoriach: Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która nie znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, Najpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza, Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Wojciech Caruk

Plebiscyt trwa do 22 kwietnia: Tytuł Najpopularniejszej Ochotniczej Straży Pożarnej danego powiatu otrzyma jednostka, która uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów. Jednostka, która uzyska najwięcej głosów w całym regionie, zostanie Najpopularniejszą OSP na Warmii i Mazurach. Laureatów wybierzemy w kategoriach: Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym • Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która nie znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym • Najpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza • Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W tym roku rozstrzygnięcie plebiscytu przeprowadzimy w czasie wojewódzkiego święta strażaków OSP, które odbędzie się 4 maja w Stoczku Klasztornym.


Najpopularniejsza OSP: powiat kętrzyńskiRanking regionalnyNajpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza: ranking regionalnyNajpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza: ranking regionalny


Inne OSP

OSP Bobry
OSP Jonkowo
OSP Orzysz
OSP Samin
OSP ZwiniarzRegulamin: kliknij tutaj

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages