Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Wyszkolili nowych ochotników [GALERIA]

2019-03-23 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-23 09:38:43)
Ochotnicy musieli się wykazać sprawnym działaniem w warunkach zagrożenia

Ochotnicy musieli się wykazać sprawnym działaniem w warunkach zagrożenia

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

10 marca zakończył się kurs szkoleniowy strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kętrzyńskiego. Wzięło w nim udział 10 osób, w tym trzy kobiety. Nowi ochotnicy już pełnią służbę w pięciu jednostkach.

Szkolenie przeprowadzili nieodpłatnie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie na terenie, obiektach i sprzęcie kętrzyńskiej komendy. Nowi adepci strażackiej służby musieli także zaliczyć test w specjalnej komorze dymowej zlokalizowanej w Komendzie Powiatowej PSP w Ełku. Na kurs zgłoszono 10 osób i wszyscy ukończyli szkolenie z pozytywnym wynikiem. Wśród absolwentów są trzy kobiety. Jak radziły sobie w czasie kursu? — Emocje były duże. Teoria teorią, ale najważniejsza jest praktyka. Zachęcam wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w OSP czy PSP. Warto przejść taki kurs, chociażby po to, aby umieć dbać o własne bezpieczeństwo — mówi Katarzyna Krasuska z OSP Pilec.

Okazuje się, że dla pań na takich szkoleniach taryfy ulgowej. One same chcą też pokazywać, jaka siła drzemie w kobietach. — Kiedyś pojawiła się w moim życiu taka myśl, że warto udowodnić, że dziewczyny też potrafią. Jak się dowiedziałam o kursie, to postanowiłam dołączyć i nie żałuję. Nawet odpalanie piły może nam się przydać w codziennym życiu — śmieje się Malwina Grabias z OSP Wilkowo. — Znam takie jednostki, gdzie jest bardzo dużo kobiet i są to bardzo dobrze przygotowane jednostki. Wszystko jest tam zadbane, czyste i posegregowane — ocenia kpt. Kamil Golon, Zastępca Komendanta PSP w Kętrzynie.


Celem szkolenia było przygotowanie strażaków ochotników do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań podczas działań ratowniczo – gaśniczych. W czasie kursu strażacy ratownicy mieli możliwość zapoznania się z zasadami taktyki pożarniczej i ratowniczej, poznawali organizację łączności i współdziałania, techniki operowania prądami gaśniczymi, metody prowadzenia ewakuacji ludzi, mienia i zwierząt, a także zagadnienia BHP na miejscu akcji ratowniczej. — Bardzo duży nacisk położyliśmy na zajęcia ze sprzętem ochrony dróg oddechowych. Każdy ze strażaków ochotników musiał zaliczyć bardzo trudne zajęcia praktyczne w masce i z butlą powietrzną na plecach w zadymionych pomieszczeniach i we wspomnianej komorze dymowej. Takie ćwiczenia miały oddać jak najbardziej realne warunki, z którymi mogą się spotkać nasi strażacy ochotnicy podczas prawdziwych akcji ratowniczych — mówi kpt. Kamil Golon,


W niedzielę 10 marca odbył się egzamin teoretyczny i praktyczny, a po nim Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie kpt. Kamil Golon wraz z członkami komisji kpt. Piotrem Kimbarem, mł. kpt. Jakubem Zioło oraz mł. asp. Pawłem Zapadką dokonali wręczenia świadectw ukończenia szkolenia absolwentom kursu.

— W ocenie komisji powołanej egzaminy wypadły bardzo dobrze i świadczą o rzetelnym przygotowaniu się strażaków ochotników do działań ratowniczych. Cieszy fakt, że młodzi ludzie w ogóle są zainteresowani tymi trudnymi i złożonymi strażackimi zagadnieniami i że chcą należeć do ochotniczych straży pożarnych — podsumowuje Golon.
Kierownikiem kursu dbającym o jego prawidłowy przebieg i organizację był kpt. Piotr Kimbar. Nowi strażacy ochotnicy zasilą jednostki w Pilcu, Wilkowie, Reszlu, Karolewie i Barcianach.

Kętrzyńscy strażacy myślą już o kolejnej inicjatywie, mającej na celu zachęcenie młodych ludzi do założenia strażackiego munduru. — Na początku lipca wspólnie z powiatem węgorzewskim planujemy zorganizować obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Chcemy, aby młodzież mogła się oswajać z naszym sprzętem, aby po ukończeniu 18 lat mogła skorzystać w podstawowego kursu i zasilić szeregi OSP lub w przyszłości również PSP — dodaje Kamil Golon.


Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages