Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Przyszli pożarnicy odwiedzili pograniczników

2019-03-26 22:00:00 (ost. akt: 2019-03-26 22:49:04)
Młodzież poznała sprzęt i charakter pracy strażników granicznych

Młodzież poznała sprzęt i charakter pracy strażników granicznych

Autor zdjęcia: Julia Szapiel

18 marca reprezentacja klasy drugiej pożarniczej Zespołu Szkół im. M. Rataja w Reszlu wzięła udział w wycieczce do placówki Straży Granicznej w Barcianach

Grupa w ramach „Dni Otwartych Straży Granicznej” miała niepowtarzalną okazję zapoznać się ze specyfiką codziennej służby w ochronie granicy państwowej oraz warunkami przyjęcia do służby przygotowawczej i stałej. Uczniowie udali się na przejście graniczne, gdzie udzielono im wszelkich informacji dotyczących blasków i cieni pracy funkcjonariusza, który 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę stoi na straży bezpieczeństwa granic naszego kraju.

Po zaspokojeniu swojej wrodzonej ciekawości poznawczej młodzież przeniosła się do Skandawy na teren kolei, by wziąć udział w odprawie pociągu. Ich zadaniem było sprawdzenie, czy w transporcie kolejowym nie ma uszkodzonych wagonów, nielegalnie przewożonych rzeczy czy też imigrantów. Sprawdzono dokumenty maszynisty, a także plomby zabezpieczające wagony. Po powrocie do placówki odwiedzono miejsce pobytu psów służbowych wykorzystywanych do zadań patrolowo - obronnych, tropiących, do wyszukiwania narkotyków oraz materiałów wybuchowych.

Kolejnym punktem programu tego dnia był pokaz broni, który wzbudził ogromne zainteresowanie uczestników. Zaprezentowano także sprzęt transportowy wspomagający działania pograniczników. Duże zainteresowanie wśród młodzieży wywołały quady, pojazdy patrolowe i pojazd obserwacyjny wyposażony w noktowizję i termowizję.

Wrażenia po powrocie? Niezwykle pozytywne. Wycieczka umożliwiła skonfrontowanie rzeczywistości z posiadaną wiedzą na temat samej formacji, jak również charakteru służby pełnionej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Barcianach. A przyszłość pokaże, czy dzień ten miał wpływ na wybory ścieżki zawodowej uczniów klasy pożarniczej.

Julita Woźniakowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages