Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Brakuje 3 milionów na zamek. Władze proszą o pomoc premiera i marszałka

2019-03-07 23:00:00 (ost. akt: 2019-03-07 23:44:15)
Nie wiadomo, kiedy zamek otworzy swoją bramę dla zwiedzających

Nie wiadomo, kiedy zamek otworzy swoją bramę dla zwiedzających

Autor zdjęcia: Andrzej Frankowski / Kętrzyn Kocham

To miała być jedna z najważniejszych miejskich inwestycji. Teraz okazuje się, że przyszłość kętrzyńskiego zamku stoi pod dużym znakiem zapytania. Samorząd zwrócił się z prośbą o pomoc do marszałka województwa i premiera.

W czwartek, 7 marca odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Kętrzynie. Powodem jej zwołania jest dramatyczna sytuacja kętrzyńskiego zamku. Prowadzona obecnie częściowa termomodernizacja dała bardzo niepokojący obraz. Efektem sesji jest wystosowanie apelu do premiera i władz województwa ws. przeznaczenia dotacji celowej na ratowanie kętrzyńskiego zamku.

Jak poinformowały przed sesją władze Kętrzyna, podjęte prace remontowe odsłoniły dramatyczny stan zamkowych murów i posadzek, a w projekcie remontu nie uwzględniono naprawy podłóg i wewnętrznych ścian. Badania mykologiczne wykryły 7 gatunków grzybów zagrażających ludziom i obiektom zabytkowym. — Zamek po wielu dziesiątkach lat doczekał się prac remontowych. Okazuje się jednak, że są one niewystarczające. Zawilgocone ściany i grzyb nie pozwalają wrócić eksponatom muzealnym na swoje stałe miejsce — poinformowała Marta Wojciechowska, dyrektor kętrzyńskiego muzeum, które mieściło się w pokrzyżackich murach. Aktualnie zmuszone jest do korzystania z obiektu zastępczego, za który płaci dodatkowo miesięcznie 4600 zł.

Aby można było w zamkowe mury wpuścić w przyszłości zwiedzających niezbędne jest wykonanie prac związanych z likwidacją zacieków i ognisk grzyba, a także remontu i naprawy podłóg oraz ścian wewnątrz obiektu. Zdaniem burmistrza Kętrzyna, możliwe są trzy rozwiązania. — Pierwsza, to wziąć kredyt i dalej zwiększać zadłużenie miasta. Druga - wystąpić z apelem o pomoc do premiera i władz samorządowych województwa, a trzeci nie robić nic — zaproponował Ryszard Niedziółka.

Zdaniem włodarza wykonanie dodatkowych, niezaplanowanych wcześniej prac, może kosztować Kętrzyn dodatkowo nawet 3 miliony złotych. Tych na chwilę obecną w urzędowej kasie nie ma. Przypomnijmy, że łączna kwota zaplanowanego wcześniej remontu wynosi ok. 6,7 mln. zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego to prawie 5,8 mln złotych.

Kilkugodzinna dyskusja przyniosła efekt w postaci wystosowania apelu do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Za przyjęciem apelu radni zagłosowali jednogłośnie.

Kętrzyński zamek wpisany jest do Rejestru Zabytków województwa warmińsko- mazurskiego pod nr A97 i stanowi trzon kulturalnego i turystycznego rozwoju miasta Kętrzyna i Powiatu Kętrzyńskiego. Należy również do Stowarzyszenia "Polskie Zamki Gotyckie", a zgromadzone w nim eksponaty są własnością Skarbu Państwa.

Wojciech Caruk


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czytelnik #2697074 | 83.6.*.* 13 mar 2019 17:25

  ważne że za 4600 miesięcznie tymczasową siedzibą funkcjonuje bez zarzutu. Tylko sposób jej wyboru jakiś "przypadkowy"

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jerry #2695743 | 89.228.*.* 11 mar 2019 14:21

  A do Protasa nie napisali , dał przecież 88 mln na termy i kilkanaście mln na zamek w Lidzbarku W.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ambasada Prusakow #2695587 | 93.207.*.* 10 mar 2019 23:36

  Zamek ketrzynski byl wyremontowany na poczatku lat 60-tych XX wieku i pachnial swiezoscia a Biblioteka i Czytelnie prasy byly na wysokim poziomie zadbania podobnie jak i sale spotkan, schody, toalety. Centralne ogrzewanie zapewnialo przyzwoita temperature pomiszczen nawet w najsilniejsze mrozy jakie dzis tam w okolicy juz nie wystepuja. Poczynaajc od 1966 roku przez ok. 3,5 roku odwiedzalem Cyzetlnie dla doroslych kilka razy w tygodniu przez 10 miesiecy roku szkolnego i tam spotykalem moja przyszla Zone, ktora korzystala z Biblioteki wypozyczajac po 10 ksiazek jednorazowo, ktore niosla w siatce z wyraznym wysilkiem bo tak uwielbiala ksiazki a nie tylko mnie. Pieniadze musza sie znalezc na neizbedny remont i warto pukac do wielu DRZWI.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. warmiaczka #2695515 | 37.248.*.* 10 mar 2019 19:55

  Dają na Toruń niech dadzą i na Kętrzyn !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. emerytka #2695490 | 188.147.*.* 10 mar 2019 18:29

  Może diecezja sfinansuje, ma pieniądze, żeby budować hotele, to może chociaż dołoży do remontu zamku.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages