Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Sto dni Niedziółki w fotelu burmistrza

2019-03-12 16:00:00 (ost. akt: 2019-03-12 16:16:34)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Minęło już symboliczne 100 dni urzędowania Ryszarda Niedziółki na stanowisku burmistrza. O ocenę tego okresu pokusił się wspólnie ze swoim zastępcą Maciejem Wróblem na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Burmistrzowie skoncentrowali się na przedstawieniu trzech głównych kwestii: w jakim stanie zastali miasto, co udało im się zrobić i jakie są kolejne zamierzenia. — Zastaliśmy bardzo trudną sytuację finansową miasta, trudną sytuację spółek komunalnych i bardzo ograniczony cyfrowo urząd. Miasto, które dysponuje ponad 100-milionowym budżetem, powinno być nowocześnie zarządzane — stwierdził Ryszard Niedziółka. Przypomniał też o 32 milionowym zadłużeniu na koniec 2018 roku i planowanym wzroście zadłużenia o kolejne 2 miliony. — Nie byłoby to problemem, gdyby nie konieczność dalszego prowadzenia rozpoczętych i planowanych inwestycji. One wymuszają wzrost zadłużenia, które jest teraz na takim poziomie, że wymusza od nas oszczędności w wydatkach inwestycyjnych — dodał Niedziółka. Jego zdaniem wiele o sytuacji finansowej miasta powie zbliżający się do końca audyt. — W przypadku stadionu w ciągu najbliższych dni będziemy mieć obraz jak ta inwestycja została poprowadzona. Drugim elementem jest audyt miasta, w tym sposób zarządzania spółkami. Niezbędne jest to do rozpoczęcia procesu naprawy finansów spółek — stwierdził burmistrz

Mówiąc o podjętych do tej pory działaniach Niedziółka wspomniał o powołaniu rady biznesu oraz inicjatywie "Invest in Kętrzyn". — W ramach tej kampanii spotkaliśmy się w styczniu w Kętrzynie, a w Warszawie z udziałem Warszawskiej Izby Gospodarczej. Oddźwięk był bardzo dobry, nawiązano także wiele kontaktów. Myślę, że to da nam wiele elementów, które pomogą w rozwoju biznesu, w kontaktach, w wyjściu kętrzyńskich przedsiębiorców poza rynek lokalny — uważa włodarz.

Niedziółka wspomniał o konieczności poprawienia bezpieczeństwa w mieście poprzez poprawę funkcjonowania monitoringu, który jego zdaniem należy rozszerzyć. Zapowiedział też podjęcie dalszych działań dotyczących budowy Domu Seniora. — Mamy w budżecie przewidziane środki na projekt. Zmianie najprawdopodobniej ulegnie jego pierwotna lokalizacja. Dzisiaj po wyborach nikogo chyba nie dziwi, że dogadujemy się w tej sprawie z powiatem i najprawdopodobniej wrócimy do lokalizacji sprzed 2-3 lat. Dom byłby wówczas zlokalizowany przy ulicy Sikorskiego, na dawnym boisku OS-W — wyjaśnił zmianę planów dotyczących usytuowania obiektu.

Zastępca burmistrza Maciej Wróbel odniósł się między innymi do spraw związanych z koncepcją budowy mieszkań, w tym mieszkań chronionych. — Mamy wizytację z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Będziemy analizować przygotowane przez nas propozycje umiejscowienia mieszkań w ramach programu "Mieszkanie +". Zawarliśmy też wstępne porozumienie z KRUS-em dotyczące budowy ich nowej siedziby. Chcemy, aby na parterze funkcjonował KRUS, a na górze były mieszkania. O własne lokale zadba też KTBS — poinformował Wróbel. Nie krył też zadowolenia z przystąpienia do programu teleopieki. — Zainteresowaliśmy tym pomysłem na szerszą skalę ministra rozwoju i ministra rodziny. Projekt mieszkań chronionych powstał i został przesłany do konsultacji samorządu województwa i rządu — dodał.

Na konferencji przedstawiony został oficjalnie Bartłomiej Zdanowicz, który od 1 marca pełni obowiązki dyrektora Kętrzyńskiego Centrum Kultury. — Przy tej okazji chcemy poinformować mieszkańców, że do kalendarza imprez powrócą Dni Kętrzyna. Każde miasto ma swoje kilkudniowe święto pełne muzyki i zabawy. Kętrzyn nie może być gorszy — zapowiedział Maciej Wróbel.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do niżej #2706163 | 80.50.*.* 29 mar 2019 13:26

  no tak... i to miało być zrobione w ciągu stu dni. Coż jeszcze odkrywczego napiszesz ? Ten audyt chyba ci spędza sen z powiek.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kita #2696594 | 89.228.*.* 12 mar 2019 20:20

  Gdzie nowe oświetlenie ulic? Gdzie rondo na skrzyżowaniu ulic Mazurska z Daszyńskiego? Gdzie obwodnica miasta? Co wynika z obniżki podatków dla przedsiębiorców (oczywiście oprócz większych portfeli prezesów)? Czy powstały już tak szumnie obiecywane nowe miejsca pracy dla mieszkańców Kętrzyna ew. powiatu? Gdzie podziała się wolna strefa ekonomiczna? Dlaczego podległe Panu służby (wodociągi i kanalizacja) do jasnej cholery nie zrobią w końcu kanalizacji z prawdziwego zdarzenia? Ile czasu mieszkańcy ulic Sikorskiego, Różanej będą mieli wylewające się ścieki w piwnicach? W kampanii wyborczej wspominał pan, że spółki komunalne są m.in. właśnie od tego. Zapomniał Pan? Proszę realizować obietnice wyborcze, a nie mieszkańcom mydlić oczy jakimiś, nic nieznaczącymi (oprócz kosztów) audytami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages