Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Strażacy usuwali skutki silnego wiatru. Zagrożenie jeszcze nie minęło [GALERIA]

2019-03-05 09:31:34 (ost. akt: 2019-03-05 10:26:58)

Autor zdjęcia: OSP Barciany

4 marca na terenie powiatu kętrzyńskiego wystąpiły bardzo silne porywy wiatru połączone z opadami deszczu. Zjawiska te przysporzyły wiele pracy strażakom.

W ciągu jednego dnia strażacy z terenu powiatu kętrzyńskiego interweniowali ponad 10 razy. - Nasze działania polegały głównie na usuwaniu powalonych i nadłamanych gałęzi oraz konarów drzew utrudniających ruch lub stwarzających zagrożenie - poinformował bryg. Szymon Sapieha, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Tego typu działania prowadzono m.in. w miejscowościach Łankiejmy, Parys, Rodele, Mołtajny, Dłużec Wielki, Dzierżążnik, Ogródki, Reszel.

- Wszystkie konary, gałęzie i drzewa staraliśmy się usuwać na bieżąco z zatarasowanych dróg i chodników. W działaniach tych strażacy wykorzystywali piły mechaniczne, liny ratownicze i wyciągarki samochodowe - dodaje Sapieha.

Najgroźniej wyglądała sytuacja w Reszlu na ul. Podmiejskiej, gdzie konar (pień) drzewa ranił dwie kobiety. Poszkodowanym została udzielona pomoc medyczna przez strażaków OSP Reszel i ratowników medycznych. Jedna z rannych kobiet z obrażeniami głowy i twarzy została przetransportowana przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Olsztyna. Druga z poszkodowanych z obrażeniami nóg i ogólnymi potłuczeniami trafiła do Szpitala Powiatowego w Kętrzynie.

Łącznie w działaniach ratowniczych związanych z usuwaniem skutków wichury udział brało ponad 63 strażaków, zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kętrzyńskiego, w tym z OSP Reszel, OSP Barciany, OSP Korsze, OSP Mołtajny.

- Dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu w celu zwiększenia gotowości operacyjnej ściągnęliśmy na dodatkowe służby strażaków z wolnego - mówi komendant.

Jak się okazuje, zagrożenie jeszcze nie minęło. Wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku ostrzeżenie przed silnym wiatrem na obszarze powiatu kętrzyńskiego obowiązuje jeszcze dzisiaj do godz. 15.00. Miejscami w porywach wiatr może osiągać nawet 80 km/h.

Co możemy zrobić aby uniknąć zagrożenia w czasie wichury?

Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.

W domu: 
1. Nie wychodź lub wyjeżdżaj z domu, jeśli nie musisz (przełóż odwiedziny lub zakupy).
2. Wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
3. Zapewnić sobie dostęp do mediów, np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
4. Zastanów się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji (np. piwnica).
5. Usuń z balkonów, tarasów lekkie materiały, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
6. Sprawdź zamknięcie otworów okiennych i drzwiowych oraz zabezpiecz je skutecznie przed otwarciem (np. okiennice, sztaby).
7. Jeżeli jesteś w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdź do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądź pod ściana nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.

W terenie:
1. Wejdź jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekaj burzę i nawałnice.
2. Nie  zatrzymuj się i nie parkuj pod drzewami, słupami energetycznymi (niebezpieczeństwo porażenia prądem), niestabilnymi konstrukcjami (np. wiaty).
3. Wyjdź natychmiast z wody.

Gdy jedziemy pojazdem :
1. Pamiętaj o możliwym silnym podmuchu podczas wyjazdu z lasu, terenu zabudowanego.
2. Nie zatrzymuj się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages