Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Pomniki

2019-03-02 14:00:00 (ost. akt: 2019-03-02 14:25:31)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Na pomnikach znajduje się to, co ważne lub ktoś ważny i zasłużony. Mamy więc Orła Białego i Fryderyka Chopina. Inne też mamy, chociaż nie wiemy dlaczego

Kim Ir Sen ma ogromny pomnik w swoim kraju. Jak długo jeszcze będzie stał nie wiemy. Ale wiemy, że kiedyś Saddam Husajn też miał całkiem spory pomnik, a jak go przewracano, to widział to niemal cały świat. Pomnik przewrócono także w Gdańsku, prałata Jankowskiego, zaś stoczniowcy z „Solidarności” ustawili go z powrotem.

Ci, co go przewrócili zostali aresztowani, chociaż zrobili to, co powinien był ratusz gdański albo kuria gdańska zrobić. Być może czekają jeszcze na sądowe potwierdzenie zarzutów pod adresem prałata. Sytuacja natomiast jest taka jakby z dwóch światów - w Watykanie kardynałowie posypują głowy popiołem z powodu pedofilii w kościele, a w Gdańsku na mszy ofiary księdza Jankowskiego są nazwane „pieniaczami” i „awanturnikami”. Coś zgrzyta i to mocno z tym pomnikiem. Nie da się pamiętać tylko o jednej stronie, o jednej działalności człowieka, pomimo tego jak mówią, że historię piszą zwycięzcy. Pomniki zwycięzców, natomiast, to od zawsze obosieczna broń, ponieważ łatwo sobie wyobrazić, że bohater dla jednego narodu, jest zapamiętany jako najeźdźca w drugim narodzie.

Rządzący i zwycięzcy niejednokrotnie byli ludźmi nadużywającymi swojej władzy, ciemiężącymi ludzi sobie podległych. Kiedy Jezus odnosi się do tego (ew. Marka 10:35-45) mówi, że między jego uczniami ma nie być rywalizacji o to, kto jest większy i znaczniejszy, ale ten, kto chce się liczyć niech stanie się sługą innych. Tym większy będzie i znaczniejszy im większej ilości ludzi pomoże, usłuży czy wesprze. Nie sposób przecenić słów Jezusa. Stawia on wyzwanie nie tylko ludziom na szczytach władzy państwowej. Jego słowa w takim samym stopniu dotyczą szefów spółek, dyrektorów i przełożonych, burmistrzów i inspektorów. Dotyczą rodziców, a Jego uczniów w szczególności - władzę się wtedy odpowiednio wykorzystuje, kiedy nie służy ona wyciąganiu pieniędzy, budowaniu swojego wizerunku, zaspokajaniu zachcianek - ale wtedy, kiedy się ją wykorzystuje by chronić słabszych, pomagać potrzebującym, po prostu by służyć innym. Czy za to postawią pomnik? Niekoniecznie.

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages