Zabezpieczyli wyroby akcyzowe za ponad 235 tys. złotych

2019-02-26 17:00:00(ost. akt: 2019-02-26 17:33:24)
Podsumowania roku 2018 dokonał ppłk SG Wiesław Dyśko, komendant Placówki Straży Granicznej w Barcianach

Podsumowania roku 2018 dokonał ppłk SG Wiesław Dyśko, komendant Placówki Straży Granicznej w Barcianach

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Radni lokalnych samorządów zapoznają się raportami i statystykami dotyczącymi bezpieczeństwa. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kętrzynie rajcowie mogli usłyszeć informacje z Placówki Straży Granicznej w Barcianach, która swoim działaniem obejmuje również m.in. nasze miasto.
Placówka Straży Granicznej w Barcianach działa na terenie całego powiatu kętrzyńskiego od 2017 roku. Aktualny stan liczbowy to 61 funkcjonariuszy i 3 pracowników cywilnych. Według danych zaprezentowanych 21 lutego podczas sesji Rady Miejskiej, na koniec 2018 roku służbę pełniło 52 funkcjonariuszy. — Ta różnica wynika z kilku czynników. Nasi funkcjonariusze biorą udział w misjach zagranicznych. Jeździmy głównie do Macedonii, aby wspierać tamtejszą straż graniczną. Do tego dochodzą oddelegowania na kursy specjalistyczne oraz wszelkiego rodzaju absencje związane m.in. z ciążą czy wychowywaniem dzieci. Dużą część naszego stanu to kobiety — powiedział ppłk SG Wiesław Dyśko, komendant Placówki Straży Granicznej w Barcianach.

Pod pieczą placówki jest odcinek graniczny przebiegający przez gminy Barciany i Srokowo oraz Obwodu Kaliningradzkiego. Jednak poza strefą nadgraniczną obejmuje powiat mrągowski, z powiatu kętrzyńskiego gmina Kętrzyn. — Realizujemy tam zadania związane z wykrywalnością przestępstw i wykroczeń mogących bezpośrednio godzić w nienaruszalność granicy oraz związane z legalnością pobytu i zatrudnienia cudzoziemców — rozwinął temat komendant placówki.

W 2018 roku funkcjonariusze z barciańskiej placówki wystawili łącznie 2600 patroli. Odnotowali trzy nielegalne przekroczenia granicy. — Trzeba przyznać, że ochrona od strony rosyjskiej jest dość intensywna. Sytuacja na Ukrainie i rozmieszczenie wojsk amerykańskich w naszym regionie skutkowało tym, że Federacja Rosyjska wzmocniła ilość wojska w Obwodzie Kaliningradzkim. Służba graniczna również wzmocniła swoje działania, przez co granica stała się szczelniejsza — ocenił Dyśko. Dodał też, że służby Polski i Rosji ze sobą współpracują. — Polityka polityką, ale i my i oni mamy świadomość, że bez współpracy nie zrealizujemy odpowiednio zadań, które są nam stawiane — stwierdził.

W zasięgu działania jest kolejowe przejście graniczne w Skandawie. Okazuje się, że z roku na rok ilość odprawianych tam pociągów rośnie. — Za zgodą komendanta głównego dokonujemy też odpraw w doraźnym drogowym przejściu w pobliżu Michałkowa. Z reguły raz do roku organizowany jest rajd rowerowy Kętrzyn - Prawdinsk i w 2018 roku w obu kierunkach odprawiono łącznie 120 osób — poinformował komendant.

Funkcjonariusze wykryli i zabezpieczyli wyroby akcyzowe na kwotę ponad 235 tys. złotych. — Samodzielnie ujawniliśmy na ponad 110 tysięcy, a resztę przy współpracy z Krajową Administracją Skarbową i policją — uzupełnił informację szef barciańskich pograniczników.

Jak się okazuje służba graniczna nie cieszy się już takim zainteresowaniem, jak kiedyś. — W ubiegłym roku mieliśmy problem z wypełnieniem limitu naboru. W 2019 roku Warmińsko - Mazurski Oddział chce przyjąć 65 kandydatów — poinformował Dyśko.

Przy placówce działa też jedyny w powiecie kętrzyńskim Klub Honorowych Dawców Krwi PCK. W ubiegłym roku podczas sześciu akcji poboru zebrano 46 litrów czerwonego płynu.

Funkcjonariuszy z Barcian czekają niedługo zmiany. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć przebudowa siedziby placówki.


Wojciech Caruk

Obrazek w tresci



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5