Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Mieszkańcy Kętrzyna odebrali telefony od oszustów. Na szczęście nie dali się zwieść

2019-02-09 18:55:45 (ost. akt: 2019-02-09 19:10:57)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Materiały Policji

Policjanci apelują o ostrożność! Tylko w7 lutego kilku mieszkańców Kętrzyna odebrało telefon od mężczyzny podającego się za funkcjonariusza Policji. Oszust wmawiał, że nasze konta są zagrożone i prosi o podanie prawidłowych danych. Aby uwiarygodnić swoje działanie zalecał, by bez przerywania połączenia wybrać numer alarmowy i potwierdzić dane policjanta.


Zobacz także: Mieszkańcy powiatu mrągowskiego są czujni. Nie dali się nabrać oszustom Mieszkańcy powiatu mrągowskiego są czujni. Nie dali się nabrać oszustom Po raz kolejny pojawia się apel do mieszkańców powiatu o ostrożność przy kontaktach z osoby podające się za przedstawicieli mrągowskiej policji i próbują...

Do próby oszustwa na terenie Kętrzyna doszło w czwartek, 7 lutego, aż pięciokrotnie w przeciągu godziny. Najpierw na telefon stacjonarny 80-letniej mieszkanki miasta zadzwonił mężczyzna. Podając się za policjanta przekonywał, że prowadzi akcję namierzania oszustów. W związku z tym poinformował, że na konto bankowe córki mogło nastąpić włamanie i należy uaktualnić dane bankowe. Kiedy kobieta zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszusta, rozłączyła się informując o zajściu swoją córkę. Kilka minut później następny mieszkaniec miasta nie dał wiary oszustowi.

Przestępcy nie zniechęcili się i próbowali oszukać jeszcze dwie osoby, ale jak się na szczęście okazało, bezskutecznie

Jak działają oszuści?

—Często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Podczas rozmowy, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z prawdziwym policjantem, podają fałszywe imiona i nazwiska i jak pokazuje jedna z zaistniałych sytuacji, podają nieistniejący numer legitymacji służbowej pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

—W rozmowie zawsze proszą o dyskrecję.

—Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.

W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w wysokości od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.

Jak się ustrzec?

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: jestem policjantem, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy funkcjonariusz, np. poprzez kontakt telefoniczny z Oficerem Dyżurnym najbliższej jednostki policji. .

— Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

—O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Źródło: KPP Kętrzyn

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czytelnik #2679346 | 83.6.*.* 10 lut 2019 20:04

  a czemu nikt nie ostrzega przed oszustami organizujących spotkania w restauracjach. Organizują spotkania naciągnąć starsze osoby na drogie garnki, AGD badania bezinwazyjne itp. Przecież to naciągane.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jola #2678844 | 151.248.*.* 9 lut 2019 21:47

  Bo bezrobocie spada ,biznes rusza szukają kontrahentów tyle bębnią o lewiznach a naród słucha i się uczy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jak to jest #2678788 | 37.8.*.* 9 lut 2019 19:43

  że policjanci nie potrafią namierzyć oszustów? Przecież można ich zlokalizować i zidentyfikować na podstawie numeru telefonicznego. Wiadom na jaki numer dzwonią i wiadomo z jakiego numeru...

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages