Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Zło i dobrzy ludzie

2019-02-09 10:00:00 (ost. akt: 2019-02-09 10:41:26)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Człowiek ma naturalne poczucie, że skoro żyje uczciwie, przestrzega przyjętych zasad i jest lojalny, pracowity, to nie powinno spotkać go nic złego.

Zobacz także: FELIETON: Szymon Kołdys. Drobne błędy FELIETON: Szymon Kołdys. Drobne błędy Drobne błędy towarzyszą nam niemal codziennie. A to zgubią się klucze, a to telefon wpadnie do klozetu, a to stłuczka autem na rondzie - można wymieniać....
Tym bardziej może nawet w kontekście wiary w Boga. Rozumowanie wygląda mniej więcej tak: "wierzę Bogu, On mnie ochroni, nie powinienem doświadczać zła”. Trochę jak przekonanie kierowcy na drodze, że skoro on jedzie prawidłowo, to wszystko będzie dobrze. W większości przypadków to się sprawdza, problem pojawia się, gdy życie kreuje inne scenariusze. Pół biedy, kiedy ów alternatywny scenariusz ma jakieś uzasadnienie w naturalnych przyczynach - silny wiatr, burze, mróz czy śnieg wyrządziły jakąś szkodę - łatwiej to sobie przetłumaczyć, niż kiedy zło ma naturę moralną. Przykładów jest mnóstwo, choćby chcesz kupić coś na olx-ie, ogłoszenie wygląda dobrze, kontakt ze sprzedającym przekonujący, wysyłasz pieniądze i klops - wszystko okazuje się fikcją, szukaj wiatru w polu. Myślałeś, że skoro mówisz prawdę, to inni też mówią, skoro jesteś uczciwy, to inni też są - w końcu twoi rodacy i bliźni.

Naprawdę wstrząsające przykłady z tej kategorii są opisane w Biblii. O jednym trochę pisałem tydzień temu, Uriasz Chetyta (2 Księga Samuela 11). Uriasz zginął, bo w sercu króla Dawida pojawiło się pożądanie wobec jego żony Batszeby. Nic złego czy nieuczciwego nie zrobił, wiernie służył, walczył dla Dawida, człowiek honorowy i godny naśladowania. Dopadła go ludzka podłość, w tym przypadku akurat podłość kogoś, komu wierzył, ufał, komu służył i wobec kogo był lojalny. Drugi przykład dotyczy Tamar, córki króla Dawida i jednej z jego żon (2 Sam 13). Dawid miał pierworodnego syna Amnona z inną kobietą niż matka Tamar. Amnon zakochał się w Tamar, która była piękna i była dziewicą. Tak się zakochał, że rozchorował się z tego zakochania. Jego chytry przyjaciel poradził mu jak ją zdobyć. Udawał chorego i poprosił Dawida by Tamar mu zrobiła placki. Kiedy podawała mu te placki chwycił ją i zgwałcił. Potem ją kazał wygonić i znienawidził ją. Zhańbił ją na całe życie chociaż mógł poprosić Dawida o jej rękę - wtedy to było możliwe. Amnon dwa lata później przypłacił to życiem, brat Tamar, inny syn Dawida - Absalom, pomścił swoją rodzoną siostrę.

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages