Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

W ramach lekcji dobra wyrzucili nienawiść do kosza

2019-01-19 09:00:00 (ost. akt: 2019-01-19 09:22:00)
Uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat hejtu i agresji

Uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat hejtu i agresji

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Po tragedii w Gdańsku w miejskich szkołach odbywają się lekcje poświęcone hejtowi i mowie nienawiści. Pierwsze zajęcia przeprowadzono jeszcze przed feriami

Burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka polecił, aby w miejskich szkołach odbyły się lekcje poświęcone mowie nienawiści, hejtowi w internecie i przemocy. To odpowiedź miasta na zbrodnię, do której doszło w Gdańsku, gdzie z rąk zamachowca zginął prezydent Paweł Adamowicz. Takie zajęcia odbyły się jeszcze przed feriami zimowymi i będą kontynuowane, kiedy uczniowie powrócą po przerwie do szkoły.

Jedna z takich lekcji została przeprowadzona w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie w ramach nauki języka polskiego. Nauczyciel zaproponował przeanalizowanie kilku utworów literackich, filmowych i muzycznych pod kątem nienawiści. Uczniowie obejrzeli m.in. fragment filmu "Opowieści z Narni" czy wysłuchali "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena. Przeanalizowali też kilka przykładowych scenek codziennego, szkolnego życia zastanawiając się wspólnie, jak reagować na tzw. "mowę nienawiści", agresję i inne przykre sytuacje. Na koniec każdy uczeń zmiął kartkę z napisem "Nienawiść" i wrzucił ją tam, gdzie powinna wylądować, czyli do kosza. W ten sposób młodzi ludzie z V b opowiedzieli się po stronie dobra.

Lekcji przyglądał się zastępca burmistrza, Maciej Wróbel. — Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć z wami w tych zajęciach. Warto, żebyście zapamiętali na koniec ważne zdanie, które też jest pewnym odzwierciedleniem hejtu. Polityka i muchę można zabić jedną rzeczą. Wiecie jaką? Gazetą. Muchę zabijemy fizycznie, a gazeta jeśli napisze czasami o polityku coś nieprawdziwego, to jego kariera szybko się kończy. To jest też coś, co warto zapamiętać na zakończenie tej lekcji — zwrócił się do uczniów wiceburmistrz. — Pamiętajcie, że w życiu możecie mieć wszystko. Najważniejsze jednak to jest być dobrym człowiekiem — spuentowała Bożena Mickiewicz, dyrektor SP5.

Wojciech Caruk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dwójmyślenie #2683298 | 164.127.*.* 17 lut 2019 19:18

  Orwell wiecznie żywy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. abcd #2667041 | 83.29.*.* 21 sty 2019 20:18

  Nie każdy czyn naganny moralnie jest karalny. Mowa nienawiści to nic innego, jak metoda wykluczenia z języka słów nieprawomyślnych, czyli sposób zrealizowania orwellowskiej nowomowy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. As #2666923 | 185.138.*.* 21 sty 2019 17:02

  Emocjech i zawsze będą. Nie można ich wyrzucić do kosza. Ale można włączyć rozum. A obecnie tresuje się nas emocjami, zapominając o rozxumie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. proszę o definicję #2666035 | 176.105.*.* 19 sty 2019 23:29

  co to jest tzw."mowa nienawiści"?czy jest obiektywnie zdefiniowana?czy też jest to tekst tak nazwany przez jakiegoś pomyleńca, np. dziennikarza? Nawet w wikipedii nie można doszukać się precyzyjnego jej określenia. Tak polska konstytucja jak i inne ustawy nie ustalają co to jest tzw."mowa nienawiści". Kodeks karny nie penalizuje owej mowy nienawiści. Nienawidzieć kogoś lub czegoś można , zatem, legalnie i nie grozi za to żadna kara.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Mama #2666000 | 94.254.*.* 19 sty 2019 21:50

  Może i jestem naiwna, ale wierzę, że ta tragedia w wielu ludziach coś zmieni, że zmien się też jakość debaty publicznej. Brawo za te lekcje. To jest krok w dobrym kierunku. Nie schodźmy z tej drogi, choćby inni mowili, że to nic nie zmieni. Wierzmy, że jest inaczej, wtedy się uda.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages