Obchody Roku Wojciecha Kętrzyńskiego zakończone

2019-01-21 10:00:00(ost. akt: 2019-01-21 10:36:24)
Wojciech Kętrzyński zmarł 15 stycznia 1918 we Lwowie

Wojciech Kętrzyński zmarł 15 stycznia 1918 we Lwowie

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

15 stycznia uczczono 101. rocznicę śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego. Z tej okazji m.in. podsumowano wydarzenia z okazji Roku Wojciecha Kętrzyńskiego.
Uroczystości rozpoczęły się pod kętrzyńskim Ratuszem. Na Pl. Piłsudskiego przy udziale mieszkańców miasta i pocztów sztandarowych zaproszone delegacje władz samorządowych, instytucji i organizacji złożyły kwiaty pod pomnikiem patrona miasta. Dalszą część przeniesiono do sali Urzędu Stanu Cywilnego.

Podsumowania obchodów Roku Kętrzyńskiego dokonali Witold Gagacki - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Ryszard Niedziółka - burmistrz Kętrzyna. — Rok Wojciecha Kętrzyńskiego był wyjątkowym okresem, czego każdy z mieszkańców doświadczył uczestnicząc w szeregu przedsięwzięciach. Przez cały rok wszyscy poznawaliśmy naszego patrona. Wszyscy też wiemy czym była dla Wojciecha Kętrzyńskiego Ojczyzna i Mazury poświęcając całe swoje życie na pracę, która przywróciła Mazury Polsce a Polskę Mazurom. Jestem dumny z tego, że mieszkam w mieście, którego patronem jest właśnie Wojciech Kętrzyński. Jestem też dumny z tych wszystkich mieszkańców, którzy przez cały rok 2018 swoją pracą i zaangażowaniem świadczyli, że Wojciech Kętrzyński był człowiekiem wielkiego serca wypełnionego patriotyzmem i miłością do ziemi, na której się urodził — powiedział Niedziółka.


Zakończenie obchodów było okazją do podziękowań oraz przypomnienia przeprowadzonych działań. Sympozja, wykłady, konkursy, publikacje książkowe oraz ławeczka z patronem miasta to tylko część tego, co udało się w 2018 roku osiągnąć. — W toku prac zadzierzgnęły się przyjaźnie z jednymi z najważniejszych instytucji naukowych w kraju, m.in.: Zakład Naukowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Wspierały nas one w działaniu i robią to do dnia dzisiejszego — przypomniał Witold Gagacki. Do tej współpracy nawiązali w swoich krótkich wystąpieniach przedstawiciele tych instytucji: dr Mariusz Dworzaczek, dr Jerzy Kiełbik i Andrzej Marcinkiewicz.

Uroczystość uświetnił recital muzyczny “Pieśń kompozytorów polskich” w wykonaniu Magdaleny Rydel (sopran) i Cezarego Nowakowskiego (fortepian).

Wojciech Caruk



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5