Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Największe jasełka ponownie w powiecie

2019-01-06 09:15:04 (ost. akt: 2019-01-06 09:47:06)
Królewski korowód przemaszeruje ulicami Kętrzyna już po raz siódmy

Królewski korowód przemaszeruje ulicami Kętrzyna już po raz siódmy

Autor zdjęcia: Maria Pawluczuk / FOTO MX

6 stycznia w Święto Trzech Króli już po raz jedenasty w Polsce Orszak Trzech Króli wyruszy do stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. Barwny Korowód pojawi się również ponownie w Kętrzynie, Reszlu i Karolewie.

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz za granicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.W 2015 roku Orszak przeszedł w ponad 300 polskich miejscowościach i kilkudziesięciu miastach zagranicznych.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.
W Kętrzynie już po raz piąty Orszak wyruszy o 6 stycznia o godz. 12.30 z Placu Armii Krajowej.

W Karolewie barwny korowód pojawi się w tym roku już po raz trzeci. — To jest impreza, która integruje ludzi. Jesteśmy w kraju bardzo podzieleni, więc ważna jest każda okazja do bycia razem. W Orszak angażuje się wiele osób. Do tego trzeba pamiętać o aspekcie religijnym i kulturalnym — mówi ks. kan. Kazimierz Żuchowski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Karolewie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 nabożeństwem w kościele parafialnym.

Karolewski Orszak przemaszeruje już pod raz trzeci, podobnie jak ten, który przejdzie ulicami Reszla. — Myślę, że nasze widowisko jest najlepsze w okolicy, ponieważ jest w dużej części fabularyzowane. Mamy doświadczenia z podobnych wydarzeń plenerowych i u nas nie jest to tylko zwykły Orszak, ale trzy odrębne spektakle, które finalnie łączą się w całość. Będzie mnóstwo kostiumów i dekoracji. W tym roku zmieniliśmy trochę trasę.Jest jednak trochę różnic inscenizacyjnych — informuje Artur Galicki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Reszlu. Tam Orszak wyruszy o godz. 13.00 z placu przed kościołem św. Piotra i Pawła.

Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages