Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Recepta na nowy rok

2019-01-05 09:00:00 (ost. akt: 2019-01-05 09:20:35)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Najpierw spełniły się radiowe zapowiedzi, że wprowadzone zostaną elektroniczne L4, a potem radosna wiadomość, że nastaną e-recepty stała się faktem.

Mamy Nowy Rok z nowymi receptami na zdrowie i życie. Recepty te, z dniem 1 stycznia 2019, można zrealizować w każdej aptece w Polsce, bo każda apteka ma specjalny program, z którego może odczytać jaki lekarz, kiedy i gdzie wystawił e-receptę. Pacjent nie musi się martwić, że zgubi receptę, powinien się za to martwić, jeśli zgubi telefon, bo jak się okazuje do wykupienia recepty potrzebny jest smartfon na który przyleci specjalny kod, kiedy lekarz wystawi receptę. I właściwie do apteki nie idzie się z receptą ale z kodem. Pewnie trochę wody upłynie zanim się wszyscy połapią jak to działa i jak to się da ominąć, albo jak z tym da się żyć.

Ministerstwo od zdrowia Polaków jest bardzo technologicznie zaawansowane, albo stara się takie być. Efekt jest taki, że pan lub pani z ministerstwa będzie miała dobry wgląd w to kiedy i kto, i jak i gdzie - wszystko co dotyczy recept będzie znane. Jacy lekarze, jakie leki wypisują i jacy pacjenci, jakie leki wykupują, albo to, że pewnych nie wykupują. Takie informacje cenne są też dla producentów leków, kto wie zresztą kto sponsorowal całą tę technologię..?

A jaka inna recepta na nowy rok by się sprawdziła? Może jest jakaś tajemna recepta na udany rok. Na ominięcie problemów, na osiągnięcie powodzenia, zdrowia i spełnienia marzeń - tych wszystkich życzeń, które w Sylwestra słyszymy bardzo często. Podejrzewam, że gdyby była taka niezawodna receptura, to jej wynalazca byłby miliarderem, bo każdy z nas chętnie by ją zrealizował. A może istnieje, tylko jej nie do końca ufamy, bo ma już ze trzy tysiące lat i efekt przychodzi dopiero z czasem, a czekać jak wiadomo , nie lubimy.

Spójrzmy na taki przepis: "Czy jesteś człowiekiem, który chce cieszyć się życiem? Czy pragniesz doczekać dni szczęśliwych? Powstrzymaj od zła swój język, a wargi od obłudnej mowy! Unikaj zła, a czyń dobro, pragnij pokoju i dąż do niego!" (Psalm 34:13-14). Ciekawe, kto miałby odwagę złożyć takie życzenia noworoczne..? Ale recepta nie tylko na ten rok zawarta w słowach tego psalmu warta jest wypróbowania.

Szymon Kołdys
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages