Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Prawie 34 miliony na inwestycje

2019-01-05 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-05 10:58:25)
Szesnastu radnych poparło projekt uchwały budżetowej

Szesnastu radnych poparło projekt uchwały budżetowej

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Szpital, remonty dróg, szkolnictwo i pomoc społeczna. To główne kierunki uchwalonego na 2019 rok budżetu Powiatu Kętrzyńskiego. Na inwestycje samorząd przeznaczy ponad 30 milionów złotych. Budżet będzie jednak ulegał zmianom.

Powiatowi radni nad uchwałą budżetową i Wieloletnią Prognozą Finansową pochylili się 28 grudnia. Przed głosowaniem zostały odczytane: projekt uchwały budżetowej oraz opinie komisji stałych Rady Powiatu w tym opinia komisji właściwej do spraw budżetu, opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie, która była pozytywna oraz stanowisko Zarządu Powiatu w sprawie opinii komisji stałych.

Jak wynika z głównych założeń uchwały budżetowej dochody powiatu w przyszłym roku mają wynieść 90 502 291 zł. Wydatki to 101 441 342 zł, z czego na inwestycje 33 782 009 zł. Deficyt wynikający z różnicy pomiędzy dochodami, a wydatkami ma być pokryty z zaciągniętego kredytu. Najwięcej, bo prawie 15 milionów złotych będzie przeznaczonych na remonty dróg powiatowych, m.in. droga w Pożarkach, Babieniec - Worpławki - Reszel, Lesieniec - Silec - Surwile, ul. Pieniężnego w Reszlu, Głowbity - Łankiejmy, Barciany - Bobrowo, Garbno - Skandawa, Krelikiejmy - Kolwiny, Starynia - Tołkiny, ul. Budowlana w Kętrzynie, Dębiany - Ogródki oraz most na rzece Sajna na trasie Reszel - Mnichowo. Prawie 5,5 miliona trafi na pomoc społeczną, a 1,5 miliona na zakup sprzętu i remonty w Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie. Z innych wartych uwagi punktów budżetu jest 80 tys. złotych na budowę ścieżek rowerowych, w tym Kętrzyn - Gierłoż - Parcz., remont internatu przy ul. Poznańskiej, remont hali sportowej przy Zespole Szkół w Kętrzynie, budowa boiska przy Zespole Szkół w Reszlu.

Radni byli zgodni co do tego, że ta propozycja nie wyczerpuje wszystkich potrzeb. Radny Ryszard Kawczyński proponował zwiększenie wydatków na materiały do szkół o 100 tys. złotych. - Uważam, że ta kwota może w wydatny sposób pomóc szkołom, a nie zaburzyłaby całego budżetu. Edukacja wymaga środków na kształcenie. Jak uczeń ma zdobywać wiedzę, skoro nie ma materiałów, żeby się szkolić? - pytał retorycznie Kawczyński. Jako źródło przesunięcia zaproponowano instytucje kultury, Powiatową Bibliotekę Publiczną i Powiatowy Dom Kultury. - Już poprzednia rada zastanawiała się nad ich reorganizacją, połączeniem lub likwidacją. Zabranie takiej kwoty mogłoby być impulsem dla władz do przygotowania się do wprowadzenia takich zmian - zauważył radny Adamowicz. Jak zauważył starosta, jest to projekt uchwały przejęty po poprzednim Zarządzie Powiatu i będzie on wymagał kilku zmian. Te mogą być wprowadzone w ciągu roku. - Modyfikacje będziemy robić praktycznie na każdej sesji. W ciągu roku mogą też pojawić się dodatkowe finanse. Nasz budżet nie jest w złej sytuacji. Przyjmujemy go teraz w takiej formie, żeby móc jak najszybciej zacząć pracę od początku stycznia - uzasadnia Michał Kochanowski.

Na sesji obecni byli też mieszkańcy gminy Barciany, którzy walczą o remont drogi Barciany - Pastwiska - Ogródki. Wprawdzie ta droga nie znalazła się w uchwale budżetowej, jednak władze powiatu zapewniają, że sprawa jest otwarta. Wiele będzie zależało od ustaleń z Gminą Barciany, która o swoim budżecie będzie decydować 4 stycznia. Do tej sprawy powrócimy za tydzień.

Wojciech CarukPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages