Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

"Jedynka" składa życzenia Marszałkowi Piłsudskiemu

2018-12-06 13:26:44 (ost. akt: 2018-12-06 13:48:01)

Autor zdjęcia: archiwum SP1 Kętrzyn

Tradycja świętowania imienin Marszałka Piłsudskiego sięgała czasów I wojny światowej. Po raz pierwszy na szerszą skalę dzień jego imienin (19 marca) świętowany był w 1915 roku.

Piłsudski otrzymał od swoich podwładnych między innymi złoty zegarek z napisem: "Kochanemu Komendantowi – Korpus Oficerski". Specyficzne były imieniny w roku 1918, kiedy to Piłsudski był więziony w twierdzy magdeburskiej. Otrzymał wtedy bardzo wiele kartek z życzeniami, które Niemcy przekazali mu  dopiero po uwolnieniu z Magdeburga.

Niewielu z nas wie, że 5 grudnia przypadają urodziny Józefa Piłsudskiego. Aby uczcić ten dzień, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie postanowiły własnoręcznie przygotować tradycyjne kartki urodzinowe i wypisać je życzeniami płynącymi prosto z serca. Nie były to typowe życzenia urodzinowe… uczniowie dziękowali za możliwość życia w wolnej Polsce, wyrażali swój podziw i dumę z bycia Polakiem.

W epoce e-maili i wiadomości SMS wszystkie wyrazy wdzięczności zostały wysłane za pośrednictwem poczty do Muzeum w Sulejówku.


Beata Borowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages