Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Przez dwa dni rozmawiali o fałszerstwach

2018-12-08 18:00:00 (ost. akt: 2018-12-08 22:17:44)
Eksperci kryminalistyki spotkali się już po raz jedenasty

Eksperci kryminalistyki spotkali się już po raz jedenasty

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Jak być o krok przed fałszerzem dokumentów? Nad tym zastanawiali się i rozmawiali w Kętrzynie przedstawiciele służb mundurowych w ramach odbywającego się XI Międzynarodowego Sympozjum Ekspertów Kryminalistyki Służb Granicznych.

Tylko w ciągu ostatniego roku na terenie kraju pogranicznicy wykryli prawie 4 tysiące prób fałszowania dokumentów. Wraz z rozwojem techniki rośnie zaawansowanie fałszerstw. Dlatego też funkcjonariusze muszą się szkolić, aby nie pozostać w tyle za osobami dopuszczającymi się takich przestępstw. W czasie dwudniowego sympozjum, od 4 do 5 grudnia ponad 50 ekspertów z kraju i z zagranicy rozmawiało o aspektach skutecznej i efektywnej kontroli dokumentów, prezentowało przypadki ujawnianych fałszerstw dokumentów na granicach oraz ich wykorzystania w nielegalnej migracji.

Organizatorem i gospodarzem sympozjum był Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej. - Kiedy rozpocząłem swoją służbę w pionie operacyjno - śledczym, poznałem jedną z podstawowych definicji śladu w ujęciu kryminalistyki. Jest to każda zmiana w otaczającej nas obiektywnej rzeczywistości. Na przestrzeni lat okazało się, żeby tą zmianę dostrzec niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doskonałego sprzętu. Jestem głęboko przekonany, że problematyka naszego spotkania przyczyni się do tego, żebyśmy w niedalekiej przyszłości jeszcze lepiej umieli identyfikować i postępować ze wszystkimi zmianami w otaczającej nas obiektywnej rzeczywistości - powiedział płk SG Adam Pacuk p.o. Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej.

Partnera merytorycznego konferencji była Polską Wytwórnia Papierów Wartościowych. - Jako wytwórcy najważniejszych dokumentów w Polsce cenimy sobie współpracę z ekspertami, szczególnie tymi ze Straży Granicznej. Wymiana doświadczeń i wiedzy na temat sposobów, jakimi posługują się fałszerze prowadzi do tego, że jesteśmy w stanie opracowywać coraz lepsze zabezpieczenia - mówi Jarosław Supera, Zastępca Dyrektora Biura Badań, Rozwoju i Innowacyjności PWPW.

Na konferencji pojawili się również inni goście. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentowałMarek Borowski – główny specjalista Wydziału Prawnego Departamentu Spraw Obywatelskich, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk dr Dariusz Laskowski – Dyrektor Biura Badań Kryminalistycznych, a Komendę Główną Straży Granicznej – Zastępca Dyrektora Zarządu Operacyjno-Śledczego KGSG – płk SG Piotr Trawiński. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych władz.

W trakcie XI edycji Sympozjum wygłoszonych zostało osiemnaście referatów, które dotyczyły m.in. zabezpieczeń stosowanych w dokumentach, fałszerstw dokumentów i technik fałszerskich wykorzystywanych do uwiarygodniania fałszywych tożsamości, aż po szkolenia funkcjonariuszy służb publicznych. Wiele uwagi poświęcono także aspektom prawnym.
Eksperci, którzy wymieniali się doświadczeniami reprezentowali między innymi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Europol, Frontex, Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne oraz służby graniczne i policyjne z Finlandii, Łotwy i Niemiec. Najliczniejsze grono wśród uczestników stanowili jednak funkcjonariusze Straży Granicznej.

Wojciech CarukPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages