Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Zdjęcie w lokalu wyborczym? Przepisy nie są precyzyjne

2018-11-04 13:53:13 (ost. akt: 2019-10-13 11:43:13)

Autor zdjęcia: GO

21 października w jednym z lokali wyborczych w Kętrzynie interweniowała policja. Przyczyną był jeden z przedstawicieli lokalnych mediów, który robił zdjęcia. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja, jak to rzeczywiście wygląda w świetle przepisów.

Zobacz także: Policja interweniowała w lokalu wyborczym Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Komisja działająca w jednym z kętrzyńskich lokali wyborczych poprosiła policję o interwencję. Powodem zamieszania w lokalu był przedstawiciel lokalnych...

Przypomnijmy. 21 października komisja w jednym z kętrzyńskich lokali wyborczych poprosiła policję o interwencję. Powodem zamieszania był przedstawiciel lokalnych mediów. Mężczyzna wszedł do lokalu wyborczego i usiłował robić tam zdjęcia, m.in. jednemu z oddających tam głos kandydatowi na burmistrza. Zdaniem komisji, reporter wykonywał też zdjęcia innych ludzi oraz członków komisji. Nie miał on jednak przy sobie legitymacji prasowej, o okazanie której poprosiła go przewodnicząca komisji wyborczej. Zdaniem fotoreportera przewodnicząca próbowała wyrwać mu z ręki aparat. Policjanci, którzy pojawili się na miejscu nie potwierdzają tej ostatniej informacji.

Zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej dziennikarz ma obowiązek m.in. posiadania ważnej legitymacji dziennikarskiej lub innego dokumentu potwierdzającego reprezentowanie redakcji, zgłoszenia przewodniczącemu komisji oraz stosowanie się do zarządzeń mających na celu zapewnienie powagi i tajności głosowania.

Jednak wystarczy spojrzeć na portale społecznościowe, gdzie osoby prywatne robią sobie zdjęcia przy urnach, fotografują swoje dzieci wrzucające karty do głosowania. Czy takie osoby też naruszają przepisy?

Okazuje się, że nie ma zapisu wyraźnie zakazującego robienia zdjęć czy nagrywania.
Warunkiem jest niezakłócanie przebiegu głosowania oraz nienaruszanie zasad związanych z ciszą wyborczą i tajnością głosowania. Chodzi o sytuację np. w której może zostać uchwycony znak „X” w okienku na karcie np. przez innych głosujących albo inny wyborca lub członek komisji znajdzie się w kadrze i zaprotestuje.
Nie można też przeprowadzać transmisji "live".

Należy też pamiętać, że to przewodniczący danej komisji odpowiada za wszystko, co się dzieje na terenie lokalu wyborczego

Kodeks Wyborczy:
Art. 49.
§ 1. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie czuwa nad zapewnieniem tajności głosowania oraz nad utrzymaniem porządku i spokoju w czasie głosowania.
§ 2. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia
głosowania w obwodzie ma prawo zażądać opuszczenia lokalu wyborczego przez osoby naruszające porządek i spokój.

Szczególną popularnością cieszą się zdjęcia dzieci przy wyborczych urnach. Zdaniem rodziców ma to swoje znaczenie. - Dla dziecka wybory to lekcja demokracji. Dlaczego mamy zabronić uwiecznienia tak ważnego momentu - pyta w Kętrzynie jeden z wyborców.

car

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. alekss #2616495 | 83.9.*.* 5 lis 2018 08:56

    Brawo Kętrzyn czas na zmianę. Brawo Grzymowicz Pan wstydu Olsztynowi nie przyniesie a wręcz splendor. A ja dzisiaj jadę w Polskę i nie muszę zakrywać tab. rejestracyjnej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages