Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

W hołdzie Bohaterom Niepodległości. Dęby pamięci trafiły m.in. do Nakomiad

2018-10-20 09:03:39 (ost. akt: 2018-10-20 09:17:32)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych stworzyła projekt ,,100 dębów pamięci bohaterów Niepodległości”.

Jego celem jest utrwalenie postaci, które w istotny sposób przyczyniły się do odrodzenia państwa polskiego. Historycy z olsztyńskiej Delegatury IPN opracowali symboliczną listę stu najbardziej zasłużonych osobistości związanych z tym wydarzeniem. Znalazły się na niej nazwiska ówczesnych polskich polityków, posłów, ministrów, oficerów, księży oraz działaczy społecznych. Do każdego ze znajdujących się na liście nazwisk zostało przypisane jedno drzewo – dąb pamięci, który ma być posadzony na terenie jednostki oświatowej.

W piątek 19 października w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się ceremonia przekazania dębów i certyfikatów placówkom oświatowym z województwa warmińsko-mazurskiego. W uroczystości wzięła udział dyrektor Szkoły Podstawowej w Nakomiadach Olga Wanago.

Zwracając się do obecnych wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, zwrócił uwagę na symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podziękował za aktywny udział szkół w projekcie, który skierowany jest przede wszystkim do młodzieży.

- Obecnym zamierzeniem chcemy upamiętnić Ojców Niepodległości, ludzi o rozmaitych rodowodach, którzy szli różnymi ścieżkami ku niepodległej. Łączyło ich jednak jedno - miłość do ojczyzny - powiedział naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie Karol Sacewicz.

Zdaniem dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Mariusza Orzechowskiego - dęby są symbolem siły, potęgi, trwałości i szlachetności. Dlatego one zostały wybrane, do oddania czci polskim patriotom dzięki którym odrodziła się II Rzeczpospolita.

Andrzej Sydor
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages