Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Zakazane książki w powiatowej bibliotece

2018-10-08 22:07:37 (ost. akt: 2018-10-11 09:03:10)

Autor zdjęcia: PBP Kętrzyn

Tydzień Zakazanych Książek obchodziliśmy w dniach 27.09 - 04.10. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kętrzynie gościła młodzież z 4. klas licealnych na zajęciach poświęconych „Wolności słowa i cenzurze" .Tydzień ten obchodziliśmy już trzeci raz. Jego celem było zwrócenie uwagi na kwestię wolności słowa oraz problem cenzury i zakazywania książek.

Na świecie Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy, które w ten sposób odpowiedziało na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w różnych krajach i latach.

Według wyliczeń stowarzyszenia w ciągu czterech dekad na celowniku cenzorów znalazło się 11 tysięcy tytułów. Próby cenzury najczęściej motywowane są chęcią ochrony dzieci i młodzieży przed „niewłaściwymi” treściami. Wolność słowa, czyli prawo do publicznego wyrażania własnych poglądów i myśli oraz do ich szanowania przez inne osoby jest podstawą demokracji. Jest prawem zagwarantowanym w konstytucji, tak jak wolność prasy. Uczniowie dowiedzieli się, że w wielu krajach wolność słowa była ograniczana. W tym celu stosowano cenzurę, która ograniczała prawa do wypowiedzi. Młodzież wychowała się w kraju, gdzie wolność słowa jest normą. Stąd na zajęciach przypomniano, że nie zawsze w Polsce tak było, a na świecie do dziś są kraje, gdzie wolności nie ma. Uczniowie zapoznali się z historią cenzury w Polsce po II wojnie światowej oraz w czasach PRL-u. Uczniowie poznali powody zakazywania książek od starożytności do współczesności. Poznali książki zakazywane z powodu zawartych w nich treści: politycznych, obyczajowych, religijnych, rasistowskich, zawartych w nich wulgaryzmów i niskiego poziomu literackiego i in. Lista książek zakazanych wzbudziła kontrowersje i dyskusje wśród młodzieży, czy dostęp do niektórych książek powinien być zabroniony.

Młode pokolenie dowiedziało się, że niektóre dzieła Polaków znalazły się na Indeksie Ksiąg Zakazanych przez władze kościelne m.in.: książki M. Kopernika, Frycza Modrzewskiego, Adama Mickiewicza, Mikołaja Reja, Andrzeja Towiańskiego.

Zajęcia również przybliżyły uczestnikom przestrzeń medialną, w której można wygłaszać swoje poglądy za pośrednictwem Internetu na forach i portalach. Trzeba jednak mieć na uwadze poszanowanie poglądów i postaw innych osób. Odpowiedzialność za słowo mówione i pisane jest tu nieodzowna, ponieważ swoją wypowiedzią możemy kogoś zranić. Zanim młody człowiek zdecyduje się na publiczną wypowiedź powinien zastanowić się nad jej treścią, formą i z refleksją oraz z szacunkiem podejść do drugiej osoby.

Prelekcji towarzyszyła wystawa książek, które były lub nadal są zakazywane z powodu cenzury politycznej, obyczajowej, religijnej. Na liście książek cenzurowanych znajdują się takie pozycje, jak "Harry Potter” J. K. Rowling, „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna, „Lolita” Vladimira Nabokova, „Szukając Alaski” Johna Greena, „Cztery pory roku”, ”To” S.Kinga a nawet „Czerwony Kapturek” braci Grimm.

W zajęciach uczestniczyło 80 uczniów.

PBP Kętrzyn


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages