Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Sztafeta "Wokół Niepodległej" przebiegnie przez powiat kętrzyński

2018-10-08 13:27:27 (ost. akt: 2018-10-08 14:35:19)

Autor zdjęcia: w-mosg

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przez dwa dni będą uczestnikami biegu „Wokół Niepodległej” na dystansie 336 km. Już we wtorek, 9 października sztafeta przebiegnie przez miasto i powiat kętrzyński.

Dzisiaj tuż przed godz. 6.00 płk SG Robert Inglot, Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG przejął pałeczkę sztafety od płk SG Andrzeja Prokopskiego, Komendanta Morskiego Oddziału SG. Obaj komendanci byli uczestnikami biegu. Pałeczka została przekazana na trasie rowerowej Green Velo przy rzece Bauda, na granicy służbowej odpowiedzialności obu oddziałów. Od tego momentu rozpoczął się bieg „Wokół Niepodległej” na Warmii i Mazurach.

Biegacze pokonają też trasę prowadzącą przez miejscowości powiatu kętrzyńskiego. Ok. godz. 01.44 przebiegną przez Sątoczno. Następnie uczestnicy będą biegli przez Glitajny (ok. 02:38), Drogosze (ok. 03:42), Garbno (ok. 05:02), komendę W-MOSG (ok. 06:22). Ok. godz. 06:52 biegacze dotrą pod pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty, a o godzinie 07:56 będą już w Nowej Różance. Następnie dotrą do Sińca (ok. 09:00) i Leśniewa (ok.10:28), gdzie zakończą swój bieg w powiecie kętrzyńskim.

W sztafecie z okazji 100-lecia odzyskana niepodległości przez Polskę weźmie udział 109 biegaczy, w tym 100 funkcjonariuszy z W-MOSG i CSSG. Uczestnicy mają do pokonania dystans 336 km. Sztafeta rozpoczęła się w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Braniewie. Natomiast, zakończy się przy znaku granicznym „Wisztyniec” - Placówka Straży Granicznej w Dubeninkach). Tam przejmą ją funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG, którzy poprowadzą ją aż do mety w Berżnikach. To właśnie stamtąd 22 września wystartował bieg.

Funkcjonariusze Straży Granicznej zorganizowali bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” aby upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Bez względu na godzinę i pogodę biegacze nieprzerwanie niosą pałeczkę sztafetową wzdłuż granicznych terenów Wolnej Polski. W pałeczce umieszczono rotę ślubowania funkcjonariusza SG.


Pałeczkę sztafetową łącznie niesie ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Każdy z nich pokonuje średnio ok. 7 km. Zaplanowane są jednak dodatkowe zmiany biegaczy, gdyby była taka potrzeba np. z powodu złej pogody. Ostateczna liczba biegaczy, zarówno biegnących z pałeczką, jak i osób towarzyszących, będzie znana więc dopiero po zakończeniu biegu.

Trasa biegu prowadzi po drogach i ścieżkach przy granicy, ale również - ze względu na teren oraz uroczystości towarzyszące - po drogach powiatowych i krajowych. Ze względu na warunki terenowe sztafeta musiała również pokonać dystanse łodzią służbową na rzece Bug i jednostką pływającą SG na Zalewie Szczecińskim.

Na trasie biegu są ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca związane z walką o niepodległość, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów. Na tzw. honorowe odcinki zaprosiliśmy uczestników spoza Straży Granicznej - przedstawicieli innych służb, urzędów, instytucji, uczniów i harcerzy itp.

Bieg „Wokół Niepodległej” jest także próbą bicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy bieg sztafetowy”. Trasa biegu jest zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które są wyposażeni biegacze. Na mecie biegu będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages