Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Nowoczesne przedszkole już działa. Kętrzyn nagrodzony za "topową" inwestycję

2018-10-06 15:20:00 (ost. akt: 2018-10-06 15:42:39)
Kształt obiektu robi wrażenie. Zdaniem architekta tu łączy się tradycja z nowoczesnością.

Kształt obiektu robi wrażenie. Zdaniem architekta tu łączy się tradycja z nowoczesnością.

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat dobiega końca. Już za kilka dni oficjalnie otwarte zostanie przedszkole, które pod względem architektury uznawane jest za jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Już teraz Kętrzyn otrzymał za nie nagrodę w konkursie “Top Inwestycje Polski Wschodniej”.

Główne elementy budowy zostały już zakończone, a kilka dni temu do sal na zajęcia przyszły pierwsze dzieci. Już teraz uwagę przykuwa dosyć oryginalna architektura obiektu. Za projekt odpowiedzialny był Tomasz Lella i jego pracownia Pantel, autor m.in. budynku lotniska w Szymanach. W Kętrzynie musiał stworzyć coś, co komponowałoby się zarówno z nowymi blokami, jak i zabudową jednorodzinną. Czy to zlecenie było dla niego wyzwaniem? — Projekt przedszkola jest dla mnie przyjemnością, a nie wyzwaniem. Ja generalnie wykonuję projekty nawiązujące do tradycji architektury regionu Warmii i Mazur. Takie też było zlecenie z Kętrzyna. Ta architektura jest bardzo dobrze wkomponowana w tamto miejsce — twierdzi architekt. Jego zdaniem, będzie też ona dalszym wyznacznikiem dla miasta i regionu. — Dzieci, które będą się tutaj wychowywały będą miały dobre wzorce architektoniczne patrząc na takie budynki. Jeśli najmłodsi będą się tam dobrze czuli, to zamierzony przez nas efekt będzie osiągnięty — dodaje Lella.

Wiele mówiło się wcześniej o tym, że to przedszkole powstaje na bagnie. Tomasz Lella przyznaje, że na początku miał związane z tym obawy. — To nie architekt wybiera teren, lecz inwestor. Jednak trzeba pamiętać, że dla współczesnej technologii taki grunt nie jest problemem. Połowa Olsztyna jest postawiona na bagnie — stwierdza architekt. Do wzmocnienia gruntu użyto 300 pali 8-9 metrowych, które zatopiono w ziemi. Dodatkowo dla utwardzenia wylano tysiące ton betonu. Tylko w ciągu jednego dnia przed uroczystością było to 300 metrów sześciennych. — Tu są torfy, a grunt nośny jest na poziomie siedmiu metrów w głąb. Pale przechodzą przez torf do gruntu. Uporaliśmy się z tym — poinformował po zakończeniu pierwszego etapu prac Tomasz Słowikowski z Zakładu Ogólnobudowlanego Słowikowscy z Gołdapi.

Już teraz o kętrzyńskim przedszkolu, które nosi nazwę "Smerfowa Kraina" mówi się, że jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. — Cieszę się, że ludzie chcieliby z tego przedszkola skorzystać i czerpać wzory. Dosyć mamy budowanych dla dzieci bunkrów za tanie pieniądze, które będą szpeciły widoki przez wiele lat. nie ma nic gorszego niż błędne decyzje urzędu. W Kętrzynie podjęto dobrą decyzję. Przy takim projektowaniu architektury jest to opcja może nieznacznie droższa, ale na pewno w dalszej perspektywie dużo bardziej korzystna dla wszystkich mieszkańców — ocenia Lella.

Na zewnątrz trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe, jednak w środku wyposażono sale i zamontowano niezbędne instalacje. Nadzór budowlany dokonał stosownych odbiorów, aby pierwsze dzieci mogły pójść do przedszkola już 28 września. Sale i pomieszczenia przedszkolne zostały wyposażone w meble, łóżeczka, pościel, dywany, zabawki, książeczki dla dzieci. Dostarczono i zamontowano wyposażenie kuchni, łazienek, pomieszczeń gospodarczych i sprzęt multimedialny.

Wartość całkowita inwestycji wynosi 11 097 373,74 zł. Dofinansowanie ze środków zewnętrznych to kwota 2 729 981 zł. W wyniku realizacji projektu powstało sześć oddziałów przedszkolnych, w tym dwa integracyjne oraz dwa oddziały żłobkowe, do których uczęszczać będzie łącznie 200 dzieci. Budynek ma charakter parterowy wraz z poddaszami użytkowymi o łącznej powierzchni 2046 metrów kwadratowych. W budynku znajduje się osiem sal zajęciowych, biblioteka, szatnie, trzy sale tematyczne, pomieszczenia administracyjne oraz sala gimnastyczna o powierzchni 117m2. Oficjalne otwarcie obiektu planowane jest na 11 października.

Przedszkole jeszcze na dobre nie ruszyło, a już "zgarnia" nagrody. 3 października 2018r. w trakcie Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, poznaliśmy laureatów konkursu “Top Inwestycje Polski Wschodniej”, jednym z nagrodzonych zostało Miasto Kętrzyn, które uhonorowano za budowę nowego żłobka i przedszkola przy ul. Wierzbowej. — Musimy marzyć i musimy pracować. Musimy być ludźmi odwagi w podejmowaniu decyzji, ale musimy też budować Rzeczpospolitą samorządowa. Budować siłę gmin we wspólnym porozumieniu. To inwestycja w rodzinę, ludzi młodych. Żeby zostali i tworzyli nową, innowacyjną Polskę. Żeby chciało im się chcieć, musimy im tworzyć warunki. Mam nadzieję, że to nie ostatnia tak rozumiana inwestycja w Kętrzynie i całym regionie — komentował odbierając nagrodę Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna.

Wojciech Caruk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krytykant #2596823 | 109.243.*.* 7 paź 2018 23:44

  Tak patrząc na zdjęcie to szału nie ma...Wygląda to jak takie stodoły połączone łącznikami...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. EWA #2596609 | 37.248.*.* 7 paź 2018 19:37

   Może i ładne ale na pewno najdroższa inwestycja w całej Polsce. Najwięcej pieniędzy poszło w to bagno, a tyle ziemi w Kętrzynie. Przedszkole za 11097383,74 zł tylko dla 200 dzieci.Szału nie ma. NAGRODA DLA CZŁOWIEKA, KTÓRY WYWALIŁ NAJWIĘKSZĄ KASĘ W KĘTRZYŃSKIE BAGNO. To nie jest "Smerfowa Kraina" tylko "Przedszkole na bagnie" tak jak mówią ludzie w mieście.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages