środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Zgłoszenia na 112 zamiast 997

2018-10-02 17:00:00 (ost. akt: 2018-10-02 17:08:41)
Dzwoniąc pod 997 dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a nie jak dotychczas do najbliższej jednostki policji

Dzwoniąc pod 997 dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a nie jak dotychczas do najbliższej jednostki policji

Autor zdjęcia: Archiwum NKM

Województwo warmińsko-mazurskie jako czwarte w Polsce przełączyło numer alarmowy 997 na numer 112. Zmiana ma polegać m.in. na usprawnieniu procedury zgłoszeniowej oraz przyspieszeniu reakcji policji na zgłoszenie.

Proces wdrażania w naszym województwie trwał od 24 maja br., a zakończył się 06 czerwca br. Wybierając jeden z kontaktów alarmowych nie połączymy się bezpośrednio ze strażą pożarną, pogotowiem ratunkowym czy policją. Pomocy udzieli nam operator numeru ratunkowego, obowiązującego na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Numery nie zniknęły, a jedynie zmienił się operator. Przekierowanie na numer alarmowy 112 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego przebiega automatycznie, niezależnie czy dzwoniący będzie dzwonił pod numer 997, 998, 999 czy 112. Wszystkie połączenia operator telekomunikacyjny przekaże do odpowiedniego terytorialnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Przy takim rozwiązaniu, operator 112 będzie dysponował informacją kompletną, co w sposób właściwy przekaże do wiadomości policjanta. Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego ma spowodować odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z Policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Celem jest też weryfikacja otrzymywanych telefonicznie informacji. Operatorzy numerów alarmowych w CPR odebrali w 2017 roku prawie 8,5 mln fałszywych zgłoszeń, co stanowi prawie 45 proc. wszystkich. Odsetek zgłoszeń fałszywych w 2017 r. zmniejszył się o ponad 2 proc. Jednak w dalszym ciągu jest to ogromna liczba zgłoszeń. W związku z tym przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują.

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny.

Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

Jak wynika z przeprowadzonej przez nas sondy wśród mieszkańców Kętrzyna, 8 na 10 osób wzywając policję częściej użyje numeru 997 niż 112. Policjanci uspokajają, że wprowadzona zmiana nie utrudni kontaktu. Stary numer nie znika, więc zwykli obywatele nie powinni mieć powodów do obaw.

Wojciech CarukPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. avi 73 #2596528 | 83.6.*.* 7 paź 2018 17:51

    te 112 to pomyłka ,kupę bezsensownych wyjazdów policji ,straży pożarnej do bzdur które w miarę ogarnięty dyżurny załatwił by przez telefon

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages