FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Co robić z gniewem?

2018-09-22 10:40:00(ost. akt: 2018-09-22 10:55:12)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Nie można przejść obok niego obojętnie. Nie można zlekceważyć, nie można też zanegować. Chociaż zanegować można próbować, ale jest to raczej niezdrowe.
Człowiek udaje, że się nie gniewa, ale się gniewa i ma depresję.. Gniew jest rodzajem pewnej energii, którą się uwalnia, aby coś bronić, co jest warte obrony, albo coś atakować, co uznajemy za zagrożenie czy przeszkodę. Jak ta energia skierowana zostanie do wewnątrz, to od wewnątrz powstają straty - najbardziej oczywiste wewnętrzne straty to stres i gniew.

Poza tym dość codziennie towarzyszy nam w rozmaitych formach i z rozmaitych kierunków, często niespodziewanych. Ktoś porysuje drzwi samochodu na parkingu, dziecko po raz kolejny zgubi klucze, człowiek się dowie, że został obgadany, nie dostało się premii na wypłatę, dzieciaki się pobiły o jakąś głupotę - można by wymieniać. Trudno czasem rozróżnić pomiędzy rozczarowaniem, a gniewem. Trudno także uciec z utartych kolein w jakie gniew prowadzi. Te koleiny to stawanie się zgorzkniałym, cynicznym, nieufnym wobec ludzi i podejrzliwym. Ślepa uliczka, której nie chcemy zwiedzać, bo nieprzyjemna. Tylko jak jej uniknąć?

Dodatkowo komplikuje sprawę fakt, że nie każdy gniew jest zły. Czytamy przecież, że Jezus się wyrzucił kupczących w świątyni i potraktował ich biczem splecionym z powrozów, zarzucając im, że zrobili jaskinię zbójców z domu Bożego (Mt 21:12-13), albo gdy Jezus popatrzył z gniewem (Mk 3:5) na ludzi, którzy uważali, że w sabat nie można uzdrowić człowieka. Jak widzimy jawną niesprawiedliwość i krzywdę bezbronnych, a nie reagujemy gniewem to de facto źle o nas świadczy.

Gniew może wyzwolić w nas energię do zmiany istniejącego stanu rzeczy, o ile nie zwraca się przeciwko ludziom, co przeciwko sytuacjom. O ile nie broni swojej wygody, swojego poczucia wyższości i ważności. Zbyt często gniew jest pochodną egoizmu i wtedy jest destrukcyjny i niszczący wszystko i wszystkich w zasięgu rażenia. Kiedy broni słabszych, pokrzywdzonych, kiedy broni wyższych dobrych idei jest siłą, która pokonuje przeszkody i zmienia świat na lepsze. Może dlatego powstały organizacje pomagające prześladowanym chrześcijanom, kto wie?

"Wiedzcie, że każdy człowiek powinien być chętny do słuchania, a powściągliwy w mówieniu i nieskory do gniewu. (20) Człowiek zagniewany nie postępuje bowiem według Bożej sprawiedliwości.” Jakuba 1:19-20

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5