Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Wataha wzięła wszystko

2018-09-22 16:00:00 (ost. akt: 2018-09-22 11:58:42)
Zawodnicy musieli wykazać się w kilku konkurencjach, m.in. w sprawnym rozkładaniu i składaniu broni

Zawodnicy musieli wykazać się w kilku konkurencjach, m.in. w sprawnym rozkładaniu i składaniu broni

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Codzienna służba w Straży Granicznej wymaga bardzo dobrej formy fizycznej. Szczególnie ma to znaczenie u tych funkcjonariuszy, którzy w tzw. "terenie" pilnują granicy naszego kraju. Czasami muszą tą formę sobie sprawdzić.

Okazją do takiego testu są ogólnopolskie zawody "Najlepsi w Straży Granicznej", które od kilku lat odbywają się w Kętrzynie. 12 września na terenie komendy Warmińsko - Mazurskiego Oddziały Straży Granicznej do walki stanęło 11 czteroosobowych drużyn reprezentujących jednostki organizacyjne Straży Granicznej z całej Polski. Dzięki wsparciu finansowemu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej odbyła się już V edycja zawodów. Organizatorzy zaplanowali 8 konkurencji na trzy dni mistrzostw.

Pierwszego dnia funkcjonariusze musieli sprawdzić się w konkurencjach takich, jak: składanie i rozkładanie broni, jazda precyzyjna rowerem, jazda terenowa quadem, jazda precyzyjna pojazdem terenowym, bieg sztafetowy (4x400 metrów) oraz strzelanie. Nad przebiegiem zawodów i przestrzeganiem zasad regulaminu podczas wykonywanych konkurencji czuwali sędziowie.

W trakcie sportowych zmagań wiele emocji wzbudziła jazda precyzyjna pojazdem terenowym z piłką tenisową znajdującą się na talerzu umieszczonym na masce samochodu. Sprawność i umiejętności kierowcy w tej dyscyplinie były bardzo szybko i bezbłędnie weryfikowane.

Drugiego dnia zawodów odbył się bieg na orientację w terenie. Uczestnicy musieli pokonać około 15 km i wykazać się nie tylko kondycją fizyczną. Trzeba było również prawidłowo odczytać mapy, by znaleźć się w wyznaczonych miejscach kontrolnych i zdobyć punkty dla swojej drużyny. Mała pomyłka „kosztowała” zawodników dodatkowe kilometry do pokonania. Dzięki uprzejmości Giżyckiego Centrum Kultury drużyny przed biegiem zwiedziły Twierdzę Boyen. Sam rajd był na tyle zacięty, że niektórzy przypłacili to kontuzjami. Zawodniczkę z Centrum Szkolenia Straży Granicznej, która nabawiła się kontuzji nogi, koledzy z drużyny musieli nieść ok. 4 kilometry.

Na zakończenie w ostatnim dniu zawodów, 14 września uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę w teście na temat pełnienia służby granicznej. Po podliczeniu wszystkich punktów wyłoniono zwycięzców.

Tytuł „ Najlepsi w SG” zdobyła drużyna z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, II miejsce wywalczył zespół z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG, a na III miejscu, po zaciętej walce stanęła ekipa z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. - Walka była zacięta i trwała do samego końca. Z wyniku bardzo się cieszymy. Mało zabrakło do pierwszego miejsca, ale jest nad czym pracować. Poprawimy się za rok - obiecuje sierż. SG Iwona Kowalewska z W-MOSG. W czasie wręczania pucharu zwycięzcom, padły słowa, że "wataha wzięła wszystko". To nawiązanie do popularnego serialu o funkcjonariuszach Straży Granicznej. Czy drużyna z Bieszczad czuje się taką watahą? - Walczy drużyna i ta siła ciągnie nas razem do przodu. Czujemy się właśnie taką watahą w stu procentach. Bieszczady to trudny i wymagający teren, więc musimy szczególnie dbać o naszą sprawność. Mamy tam gdzie ćwiczyć - mówi st. sierż. SG Irmina Sikora Kołodziej.


Puchary i nagrody zwycięskim drużynom wręczał Komendant W-MOSG płk SG Robert Inglot oraz Przewodniczący NSZZ FSG Zarządu Oddziałowego w Kętrzynie kpt. SG Maciej Kuszilek. Towarzyszyli im Komendant Nadodrzańskiego OSG gen. bryg. SG Wojciech Skowronek oraz Centrum Szkolenia SG płk SG Adam Pacuk.

W tym roku po raz pierwszy Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej zorganizował zawody „Jak Najlepsi w Straży Granicznej”. 12 września w sportowej rywalizacji udział wzięło 6 drużyn ze szkół średnich naszego województwa.

Młodzież zmierzyła się w następujących konkurencjach: test z wiedzy o polskich formacjach granicznych, jazdy precyzyjnej rowerem, siłowego toru przeszkód, strzelania z pistoletu pneumatycznego oraz bieg sztafetowy 4x400 metrów. Najwięcej emocji wzbudził tor siłowy. Młodzi ludzie nie tylko musieli wykazać się kondycją fizyczną, ale również zwinnością podczas wykonywania ćwiczeń.

W zawodach „Jak Najlepsi w Straży Granicznej” zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu. Puchary i nagrody zwycięskim drużynom wręczał Zastępca Komendanta W-MOSG płk SG Zbigniew Klimczyk oraz przedstawiciel związków zawodowych.

Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages