Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

300 + na Dobry Start

2018-09-09 16:00:00 (ost. akt: 2018-09-09 16:14:35)
Statystyki pokazują, że rodzice chętnie korzystają z dofinansowania na szkolną wyprawkę dla swoich pociech

Statystyki pokazują, że rodzice chętnie korzystają z dofinansowania na szkolną wyprawkę dla swoich pociech

Autor zdjęcia: pixabay.com

W ramach rządowego programu do rodzin na Warmii i Mazurach trafi łącznie 54,2 mln zł. Wnioski można składać w formie elektronicznej i papierowej do końca listopada. Ze świadczenia mogą skorzystać wszystkie uczące się dzieci

Trwa przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia Dobry Start, czyli tzw. 300 + na wyprawkę szkolną. Do końca lipca przyjmowano wnioski jedynie w formie elektronicznej. Od sierpnia można tego dokonać również "papierowo". Na Warmii i Mazurach program obejmie ponad 180 tys dzieci, a suma świadczeń wyniesie 54,2 mln zł. Ostateczny termin zgłoszeń minie wraz z końcem listopada. Jednak im wcześniej złożymy dokumenty, tym wcześniej otrzymamy pieniądze.

Jak poinformował olsztyński oddział Prawa i Sprawiedliwości, tylko w lipcu wpłynęło ponad 40 tys. zgłoszeń, natomiast w całym kraju ponad milion. W Kętrzynie do końca sierpnia wpłynęło 1900 wniosków. Skorzystało z tego 2560 dzieci. — Pieniążki wypłacamy na bieżąco. Zachęcamy każdego, kto jeszcze z tej formy nie skorzystał. Spodziewamy się, że wpłynie do nas jeszcze ok. 1000 zgłoszeń — mówi Katarzyna Socha z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętrzynie.

W gminie Reszel wpłynęło 440 wniosków. Ze świadczenia skorzystało 640 dzieci. — Przewidujemy, że jeszcze ok. 200 wniosków powinno do nas wpłynąć — prognozuje Elżbieta Jabłonka, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Reszlu. W gminie Korsze do końca sierpnia złożono 662 wnioski, z czego ponad 300 w formie elektronicznej. Wypłacono 755 świadczeń na kwotę 226 500 zł. — Wnioski są rozpatrywane na bieżąco i podobnie realizowane są wypłaty. Praktycznie nie ma osób oczekujących — informuje Artur Romanowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korszach

Świadczenie przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole podstawowej, gimnazjalnej, artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny lub nauki, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno - wychowawczym, wychowawczym czy też rewalidacyjno - wychowawczym. Program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. "zerówce" prowadzonej w szkole. Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i dla dorosłych. Aby otrzymać wsparcie należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej - rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo - wychowawczej. O przyznaniu świadczenia nie decyduje wysokość dochodów rodziców i nie są wymagane żadne specjalne zaświadczenia. — Wszelkie dane niezbędne do rozpatrzenia wniosków pozyskujemy drogą elektroniczną z systemów ministerialnych — wyjaśnia Artur Romanowski.

Program Dobry Start, to nie jedyne świadczenie, które ma pomóc uczniom w zakupie szkolnej wyprawki. Cały czas funkcjonuje program "500 +". Dodatkowo również rodziny korzystające z zasiłków rodzinnych otrzymają dodatkowe pieniądze. W Kętrzynie na ten cel przeznaczone dodatkowe 94 tys. zł. dla 940. dzieci. W Korszach skorzysta z tego 677 dzieci na kwotę 67 712 zł. W Reszlu 32 tys, zł. trafią do 340 dzieci. Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, podobnie jak "300 +", jest świadczeniem wypłacanym jednorazowo.

Wojciech Caruk


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages