Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Festyn Ludowy w Asunach

2018-08-27 18:28:45 (ost. akt: 2018-08-27 21:32:36)

Autor zdjęcia: Andrzej

W tym roku na asuńskiej scenie wystąpiła grupa wokalno-instrumentalna ,,Muzycznyj Suwenir” z Charkowa oraz zespół muzyczny ,,Dawnia Kazka” z Łucka.

W sobotę 25 sierpnia odbył się XIX Festyn Ludowy w Asunach poświęcony odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W swoim przemówieniu przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału ZUwP Stefan Migus nawiązał do historii Ukrainy.

- Naród ukraiński w ciągu swoich dziejów wielokrotnie podejmował próby stworzenia własnego państwa. Zaczynając od Rusi Kijowskiej poprzez Księstwo halicko-wołyńskie i Hetmanat. 22 stycznia 1918 r. Centralna Rada proklamowała utworzenie niezależnego i suwerennego państwa - Ukraińskiej Republiki Ludowej. W tym roku mija właśnie sto lat od tego ważnego wydarzenia – powiedział Stefan Migus. Na zakończenie podziękował władzom lokalnym i miejscowym działaczom ZUwP za zorganizowanie festynu.

O zabranie głosu poproszono gości. Do zgromadzonych, z listem od wojewody, zwróciła się pełnomocnik ds. mniejszości narodowych i etnicznych Edyta Gadomska.

– Walka o państwo, o byt narodu ukraińskiego wciąż trwa. Życzymy Ukraińcom zwycięstwa, bo Ukraina jest częścią Europy a jej istnienie gwarantuje Polsce bezpieczeństwo – stwierdził pełnomocnik marszałka województwa ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Marek Leyk.
- Tradycja i folklor ukraiński wzbogacają kulturę naszego regionu przez co staje się on wyjątkowy - podkreślił z kolei starosta kętrzyński Jarosław Pieniak.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał wójt Gminy Barciany Ryszard Kozyra, życząc jej uczestnikom miłych wrażeń.
W tym roku na asuńskiej scenie wystąpiła grupa wokalno-instrumentalna ,,Muzycznyj Suwenir” z Charkowa oraz zespół muzyczny ,,Dawnia Kazka” z Łucka.

Organizatorami tegorocznego przedsięwzięcia byli Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Olsztynie, Koło Asuny-Mołtajny, Ośrodek Kultury Ukraińskiej w Asunach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach.

Andrzej Sydor


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages