Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Koniec użytkowania wieczystego

2018-08-26 15:00:00 (ost. akt: 2018-08-26 11:15:07)
W Kętrzynie ok. 3000 osób to użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.

W Kętrzynie ok. 3000 osób to użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Autor zdjęcia: fot. internet

Od 1 stycznia 2019 zniknie prawo użytkowania wieczystego. Prace nad ustawą likwidującą tę instytucję prawną trwały w Sejmie od długiego czasu. Ostatecznie została ona przyjęta przez parlament. Co to oznacza dla zainteresowanych?

Już pod koniec roku 2017 ugrupowanie rządzące zapowiadało chęć likwidacji prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. - Relikt PRL - u nie odpowiada realiom rynkowym - tak ocenił niedawno Artur Sobuń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Pierwsza wersja projektu likwidującego prawo użytkowania wieczystego i przekształcającego je w prawo własności nie przeszła ponieważ wymagała poprawek. Te zostały już naniesione, odbyło się pierwsze czytanie, a dokument trafił do opracowywania przez komisje sejmowe. 20 lipca Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów i wraz ze zgłoszonymi poprawkami została ona przekazana do Senatu. Ten natomiast przyjął ustawę rozpoczynającą likwidację użytkowania wieczystego.

Co się zmieni? Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa od 1 stycznia 2019 zniknie prawo użytkowania wieczystego. Właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań, którzy są jednocześnie użytkownikami wieczystymi gruntów, na których znajdują się nieruchomości, automatycznie staną się ich właścicielami w całości lub części z udziałem.

Dobre wiadomości są takie, że użytkownicy wieczyści nie dostaną więcej informacji o podwyższeniu opłaty za wykonywanie swojego prawa od samorządu lub Skarbu Państwa, w zależności od tego, kto jest właścicielem gruntu. Będą jednak musieli uiścić tzw. opłatę przekształceniową rozłożoną na 20 lat. Jej roczna wysokość ma się równać rocznej opłacie za użytkowanie wieczyste przed 1 stycznia 2019. samorządy i Skarb Państwa będą też miały możliwość udzielenia bonifikaty na opłatę łączną. W przypadku Skarbu Państwa ta bonifikata wyniesie 60 %. Jej wysokość w przypadku gmin zależeć będzie wyłącznie od uchwał rad miejskich i gminnych. Bardzo ważną zaletą planowanych zmian jest to, że kiedy użytkownik wieczysty stanie się właścicielem , będzie mógł łatwiej zaciągać zobowiązania na te nieruchomości. W przypadku wykonywania prawa użytkowania banki wydawały czasami decyzje odmowne na udzielenie kredytu, nie będąc stuprocentowo pewnymi statusu prawnego nieruchomości.

Zła wiadomość, przynajmniej dla urzędników, jest taka, że zmiana przepisów będzie gigantycznym przedsięwzięciem i może stać się przyczyną mniejszych wpływów do budżetu miasta. Jak twierdzą urzędnicy, zaistnieje konieczność wydawania mnóstwa zaświadczeń jako podstaw do wpisania właścicieli do księgi wieczystej. - W tej chwili w Kętrzynie mamy ok. 3000 użytkowników wieczystych na funkcji mieszkaniowej - informuje Halina Kuriata, Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Kętrzynie.

Zapowiadana ustawa nie przewiduje zmian dla użytkowników wieczystych gruntów, na których położone są nieruchomości z lokalami o charakterze użytkowym. Z ustawy wyłączone natomiast będą działki zabudowane wyłącznie budynkami komercyjnymi oraz takie, na których znajdują się jedynie miejsca garażowe. Jeśli natomiast na gruncie jest usytuowany budynek mieszkalny, jak i usługowy czy handlowy, przekształcenie nastąpi dopiero po podziale działki i oddzieleniu części wykorzystywanej na cele mieszkaniowe. Według rządu nowe prawo obejmie ponad 2,5 mln obywateli.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Brawo #2564215 | 89.228.*.* 26 sie 2018 18:54

  Nareszcie,nareszcie.Brawo temu rządowi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages