Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Mamy coraz więcej milionerów

2018-07-21 14:00:00 (ost. akt: 2018-07-21 10:35:59)
Ilu mieszkańców Warmii i Mazur stać na wakacje na takim jachcie?

Ilu mieszkańców Warmii i Mazur stać na wakacje na takim jachcie?

Autor zdjęcia: Pixabay

Pracą człowiek się bogaci i to nawet bardzo. Na Warmii i Mazurach ponad sześćset osób uzyskało w ubiegłym roku dochód powyżej miliona złotych A najwięcej, bo ponad 17 mln zł, zarobił podatnik, który rozlicza się w Urzędzie Skarbowym w Iławie.

Choć Warmia i Mazury są jednym z biedniejszych regionów kraju, to tutaj też można zarobić spore pieniądze. Są ludzie, którzy mają dochody z sześcioma zerami. Jak nas poinformowała Renata Kostowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie w ubiegłym roku w regionie 608 osób zarobiło ponad milion złotych na czysto. I liczba milionerów wzrosła, bo w 2016 roku takich osób było 514. Niemal co trzeci podatnik, który może się pochwalić tak pokaźnym dochodem rozlicza się w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie.

Jak można zarobić milion złotych? Głównie prowadząc działalność gospodarczą, bo najwięcej w regionie zarabiają osoby prowadzące działalność gospodarczą i płacące liniowy, 19-proc. podatek PIT. To aż 506 osób spośród wszystkich 608 podatników, którzy osiągnęli dochód powyżej 1 mln zł. Ale też trzeba zauważyć, że wzrosła liczba osób z 9 w 2016 do 20 w 2017 roku , które doszły do miliona złotych dochodu, będąc zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę.

Zazdrościć dochodów czy cieszyć, że są ludzie w regionie są przedsiębiorczy?
 — W żadnym wypadku zazdrościć, trzeba się cieszyć i to bardzo, a tym bardziej że mamy wzrost liczby takich osób. Świadczy to o tym że są u nas ludzie, którzy myślą nie tylko o sobie— podkreśla Waldemar Klocek, prezes Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu. — Bo to że oni zarabiają więcej nie znaczy , że tylko im dobrze się wiedzie, ale też ich pracownikom, że przedsiębiorcy inwestują w swoje firmy, zatrudniają nowych ludzi. Ze wszech miar to dobry znak i trzeba mięć tylko nadzieję, że takich osób cały czas będzie przybywać.

Patrząc na statystki, to milionerów przybyło w każdym powiecie z wyjątkiem powiatu szczycieńskiego. Dwa lata temu osób, które zarobiły ponad na milion złotych było tu 28, a w ubiegłym roku roku już tylko 23. A to oznacza mniejsze podatki dla samorządów, które dostają część podatków , które płacą przedsiębiorcy.


Jak wynika z danych fiskusa najwięcej w 2017 roku w regionie
+zarobił podatnik, który rozlicza się w Urzędzie Skarbowym w Iławie. , który osiągnął dochód w wysokości ponad 17 mln zł. Czy to, że rośnie liczba milionerów oznacza , że rośnie też gospodarka Warmii i Mazur. Tu trzeba być ostrożnym, choć na pewno dane te pokazują, że można i warto rozwijać biznes na Warmii i Mazurach.

Niewątpliwie to, że milionerów przybywa cieszy także fiskusa, choćby w kontekście tzw. daniny solidarnościowej, która mają wnosić do budżetu najbogatsi Polacy. W miniony piątek rząd opublikował projekt ustawy podatku dla najbogatszych. Dotyczy on utworzenia funduszu wsparcia dla osób niepełnosprawnych, na który będą łożyli pracujący poprzez Fundusz Pracy a także dodatkowo najbogatsi Polacy, zarabiający powyżej 1 mln zł rocznie. Nowy podatek, tzw. daninę solidarnościową, rząd wyliczył na 4 proc. Według szacunków na koncie funduszu powinno co roku przybywać ok. 2 mld zł.


Milionerzy w powiatach (dane za 2017 rok i 2016 rok według obszaru działania urzędów skarbowych): Bartoszyce — 18 ( 17 w 2016 r. ) Braniewo — 16 (15) , Działdowo — 31 (24) , Elbląg — 97 (88), Ełk — 39 (37) , Giżycko — 27 (24) , Iława —55 (45), Kętrzyn — 38 (24) , Nidzica —5 (4) , Nowe M. Lub. — 16 (14), Olecko — 17 (5) , Olsztyn — 187 (159) , Ostróda — 27 (22), Pisz — 12 (9) Szczytno —23 (28).
Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages