Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Czy dojdzie do remontu drogi Wopławki - Karolewo?

2018-07-09 18:00:00 (ost. akt: 2018-07-10 11:04:22)
Gmina wiejska Kętrzyn otrzymała wsparcie ze środków rządowych. Czy w wyniku decyzji starostwa będzie musiała je zwrócić?

Gmina wiejska Kętrzyn otrzymała wsparcie ze środków rządowych. Czy w wyniku decyzji starostwa będzie musiała je zwrócić?

Autor zdjęcia: UG Kętrzyn

Droga gminna Wopławki - Karolewo pod znakiem zapytania? Gmina otrzymała wsparcie finansowe ze środków rządowych. Jednak z finansowego udziału w remoncie wycofują się władze powiatu kętrzyńskiego. Jakie są przyczyny tej decyzji?

Zarząd Powiatu złożył wniosek o zmianę w budżecie, która miała polegać na rezygnacji z pomocy dla gminy wiejskiej Kętrzyn na remont drogi gminnej Wopławki - Karolewo. Wcześniej na ten cel zabezpieczono 200 tys. złotych. Tym tematem zajęli się powiatowi radni podczas sesji 27 czerwca. — Zostaliśmy zaskoczeni w ostatnim czasie bardzo dużymi kwotami w przetargach jeśli chodzi o nasze inwestycje. Mamy do wydania milion złotych na most w Krelikiejmach, pół miliona na drogę w Marłutach, 100 tys. zł. na drogę w Krelikiejmach. Te inwestycje będą realizowane przy dofinansowaniu ze środków państwowego budżetu. W pierwszej kolejności musimy znaleźć środki na zabezpieczenie inwestycji, które mamy zaplanowane w budżecie — uzasadnia wniosek Łukasz Wiśniewski, wicestarosta.

Na takie rozwiązanie nie zgodzili się niektórzy radni. W tym gronie znalazł się Sławomir Jarosik. — Nie może tak być, że najpierw się na coś zgadzamy, a później rezygnujemy i zabieramy pieniądze. Jest mi przykro tym bardziej, że chodzi o drogę w mojej gminie. Wiele czasu poświęciłem jeszcze jako wójt na to, żeby drogi w mojej gminie były w jak najlepszym stanie. Ta droga jest potrzebna mieszkańcom nie tylko Wopławek czy Karolewa, ale też okolicznych miejscowości — mówi Jarosik.
Jednak głosami większości radnych pomoc została wycofana. Zdaniem przewodniczącego Rady Powiatu sprawa nie jest jeszcze przesądzona. — Jest duża szansa, że nie dojdzie do skutku modernizacja basenu przy ul. Poznańskiej. Mamy na ten cel zabezpieczone środki i jeśli do inwestycji nie dojedzie będziemy mogli je przesunąć na inne zadanie — uspokaja Zbigniew Olenkowicz.

Droga miała być współfinansowana systemem 50/50. Taką współpracę władze powiatu prowadzą z gminnymi samorządami już od pewnego czasu. Gmina wiejska Kętrzyna na realizację tego zadania otrzymała również dofinansowanie ze środków rządowych. 3 lipca w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Wójt Gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski oraz inspektor ds. księgowości budżetowej Małgorzata Paskudzka podpisali z wojewodą Arturem Chojeckim umowę w ramach Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 555 252,00 zł. Czy w świetle decyzji starostwa remont stanie pod znakiem zapytania? — Czas pokaże. 9 lipca dowiemy się jakie będą kwoty przetargowe. Gdyby inwestycja nie doszła do skutku to musielibyśmy zwrócić rządową dotację. Nie dopuszczam jednak do siebie takiej myśli. Zrobimy wszystko, aby do takiej sytuacji nie doszło — odpowiada wójt Paweł Bobrowski. — Ze strony powiatu to bardzo nieeleganckie zachowanie. Szczególnie w stosunku do mieszkańców — dodaje włodarz gminy

Zakres planowanych robót obejmować będzie prace przygotowawcze, rozbiórkowe, związane z wykonaniem robót ziemnych, wykonanie warstw konstrukcyjnych jezdni, zjazdów, pobocza, wykonanie przepustu oraz prace wykończeniowe. Całkowita wartość inwestycji 1 300 000,00 zł.

Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xxx #2533420 | 176.221.*.* 10 lip 2018 09:03

    Często tam biegam. Super pomysł nie tylko dla mieszkańców okolicy!!! Oby udało się zrealizować inwestycję.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages