środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Umowa na remont zamku podpisana

2018-07-08 14:00:00 (ost. akt: 2018-07-08 12:38:45)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Pod koniec 2019 roku mamy zobaczyć nowe oblicze kętrzyńskiego zamku. O jego remoncie mówi się już od dawna. 29 czerwca władze miasta podpisały umowę z wykonawcą inwestycji. Jednak muzeum i biblioteka nie zawieszają działalności.

Przypomnijmy, że miasto Kętrzyn otrzymało w ubiegłym roku dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego na remont zamku w wysokości 5 576616,95 zł. Całkowita wartość zadania to 6 670 771,19 zł. Projekt w swym zakresie obejmuje między innymi: konserwację murów obronnych zamku krzyżackiego, roboty budowlane polegające na ociepleniu dachu, wymiana okien, remont drzwi zewnętrznych, modernizacja ogrzewania i prace elektryczne. Ponadto zamek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, poprzez zakup odpowiedniego wyposażenia. Będą to między innymi: gumowe chodniki, system multimedialny i interaktywny, system audio deskrypcji dla osób niewidomych. W ramach realizacji projektu zaplanowano też zakup ekspozycji, ram wystawienniczych, systemu nagłośnienia i oświetlenia przenośnej sceny dla muzeum i biblioteki oraz zestawu nagłaśniającego. Dlaczego dopiero teraz dojdzie do zapowiadanego remontu? - Okazało się, że po drodze musieliśmy stawić czoło kilku problemom. Musieliśmy dostosować dokumentację do ciągle zmieniających się przepisów przeciwpożarowych. Drugim problemem było upłynięcie terminu ważności na modernizację murów okalających zamek. Ten termin uzależnialiśmy od otrzymania dofinansowania. Wszystkie problemy rozwiązywaliśmy pod nadzorem konserwatora zabytków. To trwało do kwietnia, kiedy ogłosiliśmy pierwszy przetarg. Kwota zaproponowana wtedy przez wykonawcę przekroczyła nasze możliwości. W drugim przetargu wyłoniliśmy wykonawcę, z którym właśnie podpisaliśmy umowę - relacjonuje Damian Nietrzeba, zastępca burmistrza Kętrzyna.

Wykonawca remontu to Zakład Ogólnobudowlany Słowikowscy z Gołdapi, która już realizuje inwestycje na terenie Kętrzyna. Ich dziełem będą mi.in. przedszkole przy ul. Wierzbowej czy skatepark przy ul. Poznańskiej. Wspiera też miejskie spółki przy modernizacji stadionu przy ul. Bydgoskiej. zamek będzie stanowił jednak nowe wyzwanie. - Nie ukrywam, że tak starego budynku nie odnawialiśmy. W historii firmy wykonywaliśmy konserwatorskie prace, ale to jest coś nietypowego. Sami jesteśmy ciekawi, jak to wyjdzie. Wiemy jednak, że poradzimy sobie. Bez wiary w sukces nie stawalibyśmy do przetargu. W Kętrzynie dobrze się pracuje, bo tutaj ludzie są życzliwi - mówi Sławomir Słowikowski, szef firmy.

Kiedy rozpoczną się pierwsze prace? - Tego nie jesteśmy w stanie określić. Zaczniemy stawiać rusztowanie. Trzeba będzie uzyskać pozwolenia. Do tego tutaj są ptaki, a jest okres lęgowy. Teraz zacznie się dla nas "czarna robota". Musimy załatwić plan zagospodarowania, co będziemy użytkować, co mamy ogrodzić. Myślę, że w niedalekiej przyszłości zaczniemy - odpowiada Słowikowski.

Czas remontu to również okres zmian dla Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Biblioteka swoje zasoby przeniosła obecnie na I piętro Loży przy ul. Mickiewicza. Muzeum jest w fazie przeprowadzki do pomieszczeń zastępczych przy ul. Chopina 1. - Trwa organizacja tej przestrzeni na cele wystawiennicze. Na jednym piętrze będzie prezentowana wystawa o historii miasta oraz będzie funkcjonował sklepik muzealny. Dalej będzie też funkcjonowała nasza biblioteka. Nie zawieszamy naszej działalności - zapewnia Marta Wojciechowska, dyrektor muzeum. Instytucja stawia w tym czasie na projektowanie nowych wystaw z myślą o nowym obliczu zamku oraz intensywną działalność edukacyjną. Okazją jest Rok Wojciecha Kętrzyńskiego oraz 100 - lecie niepodległości Polski. Nie zabraknie najważniejszego wydarzenia w kalendarzu imprez. Już pod koniec lipca odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Jakubowego. TYm razem z przyczyn oczywistych nie na zamku, a .... w pobliskim parku. - Na skwerze między zamkiem, a budynkiem poczty w dniach 20 - 22 lipca pojawią się rzemieślnicy dawni, jak m.in. kowal, wytwórca biżuterii. Będzie ich więcej niż do tej pory na dziedzińcu zamkowym. Warsztaty będą w rozbudowanej formie, nie zabraknie kuchni średniowiecznej. Zgodnie z tradycją będą również koncerty i występy artystyczne - zachęca Wojciechowska. Część eksponatów pozostanie jednak w zamkowych salach. - Zostały one odpowiednio zabezpieczone. Ich gabaryty niestety nie pozwalają na umieszczenie ich w innym miejscu - dodaje dyrektor.

Szczegółowe informacje o jarmarku oraz funkcjonowaniu muzeum w tymczasowej siedzibie będzie można znaleźć na stronie internetowej www.muzeum.ketrzyn.pl.

Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wyborca #2533357 | 83.6.*.* 10 lip 2018 05:41

    A przedsiębiorczy były vicestarosta dogadał się w sprawie przeniesienia muzeum do jego budynku. Mowil wprost ze wazny jedt dialog. Mowil ze dla dobra spolecznego no i prawda. Brawo ON.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages