Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Kwestia wyboru

2018-05-26 08:00:00 (ost. akt: 2018-06-01 08:48:47)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Różnorodność opcji pociąga za sobą konieczność wyboru. Począwszy od pieczywa w sklepie, poprzez wystrój domu, ubranie, aż na wyborach życiowych kończąc.

Mamy wiele opcji, a decyzje podejmować trzeba. Jak zatem podjąć dobrą decyzję? Nie tylko psychologia rozpatruje jak człowiek dokonuje wyboru. Także filozofowie podejmują ten temat. Wydawać by się mogło, że szczególnie ważne decyzje podejmujemy po szczegółowej analizie - racjonalnie i w sposób przemyślany. Jednak okazuje się, że potężny wpływ na nasze decyzje mają nasze emocje. To czego się boimy, to co się spodobało - ma często większy wpływ niż argumenty rozumowe.

Inną też kwestią jest zadowolenie po dokonaniu wyboru. Chyba każdy z nas kiedyś doświadczył poczucia typu "..a mogłem wybrać to drugie..”. Oglądałem eksperyment, który wskazywał, że możliwość wyboru powoduje, że jesteśmy mniej zadowoleni z tego, co wybraliśmy. Uczestnikom dano możliwość wybrania obrazu dla siebie spośród wielu obrazów, były to wartościowe obrazy. Jednej grupie powiedziano, że jak dokonają wyboru, to już nie mogą go zmienić, a drugiej powiedziano, że jeszcze mają trochę czasu po dokonaniu wyboru na zastanowienie się i mogą zmienić decyzję. Grupa, która mogła zmienić decyzję była mniej usatysfakcjonowana swoim wyborem.

Ale w życiu nie tylko wybieramy rzeczy. Dokonujemy wyborów codziennie zachowując się w określony sposób, mówiąc takie słowa, a nie inne. Mamy tego całe spektrum, i mamy wybory pomiędzy tym, co uznajemy za korzystne dla siebie, a tym co uznajemy za korzystniejsze. Ćwiczymy swoją wolność, bo przecież wolność, to wolność wyboru między innymi.

Kiedy Bóg dawał Izraelitom Prawo, określone było tam jakie zwierzęta są czyste i można je spożywać, a jakie uznane zostały za nieczyste i obowiązywał zakaz ich spożywania. Uzasadnione te nakazy zostały wezwaniem: „..uświęcajcie się i świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty!" (Kpł 11:44). Nas te przepisy nie dotyczą, ale dotyczy nas nauka z nich płynąca, by codziennie rozróżniać pomiędzy tym, co czyste i święte, a tym, co nieczyste i zakazane przez Boga, aby rozróżniwszy wybrać to, co święte mimo, że to, co nieczyste jest w zasięgu ręki.

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages