Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Na Mundial do Rosji bez wizy

2018-06-09 10:00:00 (ost. akt: 2018-06-14 14:04:49)

Autor zdjęcia: Pixabay

Dobra wiadomość dla kibiców. Na czas Mundialu będzie można wjechać do Rosji bez wizy. Jednak nie będą musieli ich posiadać tylko ci, którzy mają bilety na mecze.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na swojej stronie internetowej wjazd i wyjazd z terytorium Rosji będzie możliwy na podstawie ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość, czyli paszportu oraz tzw. paszportu kibica, czyli FAN-ID. Jest to spersonalizowana karta widza, a mogą ją otrzymać jedynie właściciele biletów na spotkania MŚ.

Mundial potrwa od 14 czerwca do 15 lipca, a fani futbolu będą mogli wjechać bez wiz w okresie od 4 czerwca do 15 lipca, a do 25 lipca powinni opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej.

Identyfikator FAN-ID jest obowiązkowy dla wszystkich kibiców udających się na piłkarski mundial. Uprawnia posiadacza do bezpłatnych przejazdów w miastach-gospodarzach w dni meczowe. Jest niezbędny, żeby dostać się na stadion. Wzór FAN-ID dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej www.fan-id.ru. Można tam znaleźć instrukcję, jak wyrobić dokument. Specjalnie dla kibiców zostaną uruchomione punkty na każdym z przejść granicznych, w których będzie można uzyskać FAN-ID.


Wprawdzie biało-czerwoni nie zagrają ani jednego meczu w Kaliningradzie, ale tuż za miedzą fanów futbolu czeka wielka piłkarska uczta. W pierwszym kaliningradzkim meczu mistrzostw świata, który odbędzie się 16 czerwca, spotkają się reprezentacje Chorwacji i Nigerii. 22 czerwca zagrają Serbia i Szwajcaria, 25 czerwca — Hiszpania i Maroko, a 28 czerwca — Anglia i Belgia.

Ministerstwo turystyki obwodu kaliningradzkiego szacuje, że na mecze przyjedzie do nich ok. 100 tysięcy kibiców. A to oznacza, że służby graniczne, także polskie, czeka sporo roboty, bo podróżnych będzie więcej.

— Na czas Mundialu w Rosji będą nas wspierać funkcjonariusze z innych oddziałów, a także z Fronteksu — mówi kpt. Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. — Nie przewidujemy specjalnych pasów odpraw dla kibiców.

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej apeluje do kibiców wyjeżdżających do Rosji na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej o odpowiednio wcześniejsze stawianie się do odprawy na drogowych przejściach granicznych. — Odprawa podróżnych będzie odbywała się na wszystkich pasach odpraw. W dni meczowe, podczas wzmożonego ruchu, kibice jadący do Rosji będą odprawiani również na pasach wjazdowych do Polski, czyli tzw. odwrócona odprawa - informuje rzecznik.
Na stronie internetowej www.granica.gov.pl podróżni mogą sprawdzić za pomocą podglądu kamer jak wygląda natężenie ruchu na drogach dojazdowych oraz przejściach granicznych.

Więcej informacji na temat warunków wjazdu, pobytu i wyjazdu z terytorium Federacji Rosyjskiej, znajdziecie Państwo na stronach internetowych:
www.poland.mid.ru
www.fan-id.ru

Wprawdzie kibice, którzy mają bilety, nie muszą już mieć wiz, ale jakoś muszą dojechać do Kaliningradu i wrócić. Po drodze jest granica i mogą być kolejki. I fani futbolu muszą wziąć to pod uwagę. Lepiej po prostu wcześniej wyjechać, a nie na ostatnią chwilę.
— Nasz oddział jest bardzo dobrze przygotowany. Już pierwsze informacje o przyznaniu organizacji mundialu dla Federacji Rosyjskiej wzbudziły nasze zainteresowanie. Po tym, jak się dowiedzieliśmy, że mecze jednej z faz grupowych będą rozgrywane w Kaliningradzie podjęliśmy intensywne działania w celu odpowiedniego zabezpieczenia naszej granicy oraz zapewnienia sprawnego ruchu granicznego dla osób udających się na mistrzostwa, ale i codziennego ruchu — informuje płk. SG Robert Inglot, komendant Warmnińsko - Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Jak twierdzi, zakres zadań funkcjonariuszy się nie zmienia. — Przygotowujemy się jedynie pod kątem wzmożonego ruchu granicznego oraz zapewnienia bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego — dodaje Inglot.
— Jesteśmy w ciągłym kontakcie. Powołany jest zespół pracujący nad przygotowaniami do Mistrzostw Świata. Bardzo dobrze oceniam zaangażowanie Straży Granicznej. Jestem przekonany, że nasi mieszkańcy, ale też goście z innych krajów będą mogli czuć się bezpiecznie. Nie powinno być też żadnych uchybień przy przekraczaniu polsko - rosyjskiej granicy — twierdzi Artur Chojecki.

W Kaliningradzie piłkarze będą grać na nowym stadionie. Wprawdzie to najmniejszy ze wszystkich 12 obiektów, na których będą rozgrywane mundialowe mecze, ale i tak stadion kosztował ponad miliard złotych.
Obiekt może pomieścić 35 tys. widzów. Powstał na Wyspie Październikowej. Mundial jeszcze nie ruszył, a kaliningradczycy już martwią się, co zrobią z nowym stadionem po mistrzostwach. Szacują, że utrzymanie obiektu będzie ich kosztować rocznie ok. 220 mln rubli.

Wojciech Caruk / AM

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages