Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Powstaną nowe mieszkania

2018-05-24 12:00:00 (ost. akt: 2018-06-01 08:51:25)
Zainteresowani mieszkańcy mogli zapoznać się z propozycjami rozwiązań architektonicznych.

Zainteresowani mieszkańcy mogli zapoznać się z propozycjami rozwiązań architektonicznych.

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

84 rodziny mogą znaleźć swoje lokum w planowanych nowych budynkach KTBS - u. Ma on powstać przy ul. Jaśminowej. Będą też nowe mieszkania socjalne.

Planowana przez Kętrzyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego inwestycja zakłada powstanie trzech czterokondygnacyjnych budynków przy ul. Jaśminowej. 18 maja przedstawiciele spółki zaprezentowali kilka koncepcji architektonicznych wzorowanych na podobnych budowach w innych okolicznych miastach. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. – Liczymy na to, że osoby, które wcześniej się zadeklarowały, dzisiaj potwierdzą deklaracje i złożą odpowiednie wnioski – powiedział Jerzy Godlewski, prezes KTBS.

Mieszkania w nowych budynkach mają mieć od 30 do 60 metrów kwadratowych. Szacowane koszta budowy to 3 751 złotych za metr. 30 procent mają pokryć lokatorzy. Przewidywany czynsz to 15,3 zł za metr kwadratowy i będzie obejmował spłatę kredytu. Po pięciu latach mieszkańcy będą mieli możliwość wykupu mieszkań na własność.
W planowaniu rozkładu mieszkań ograniczenie stanowią tylko ściany nośne. Poza drobnymi detalami, które wymusza ustawa o TBS, swój lokal każdy będzie mógł zagospodarować według własnych pomysłów i wizji.

– Chcemy, żebyście byli współarchitektami – zachęcał Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna. – Propozycja KTBS to tylko propozycja, ale wydajecie swoje pieniądze i możecie dopasować wszystko do swoich potrzeb.
W ramach inwestycji planowane jest też wykorzystanie pomp ciepła i fotowoltaiki do oświetlania części wspólnych. W projekcie przewidziane są też windy, place zabaw, architektura zielona, miejsca dla rowerów oraz parkingi dla mieszkańców. Nowe budynki mają być podobne do bloku przy Jaśminowej 6. Czy jest ryzyko powtórki historii ze słynnym grzybem? - To był błąd kilku osób, których już nie ma w Kętrzynie. Jest to coś, o czym powinniśmy zapomnieć, ale też wyciągnąć wnioski. Stąd też nasza propozycja, aby rozmawiać wspólnie od samego początku o tym jak będziemy te budynki wykonywać, jak wybierać wykonawcę w systemie "zaprojektuj - wybuduj" i być na każdym etapie. Być może mieszkańcy powołają mały zespół, który będzie konsultował każdy krok.

Pierwszy z trzech etapów inwestycji może się rozpocząć już pod koniec tego roku. Aby móc zamieszkać w strukturach KTBS należy spełnić kryterium dochodowe i nie posiadać tytułu prawnego do mieszkania na terenie miasta.
Miasto ma również kolejne pomysły na lokale socjalne. - Wykańczamy obecnie kilka mieszkań przy ul. Chrobrego. Jesteśmy na etapie planowania kolejnych, które już trafią na okres kolejnej kadencji. Bierzemy pod uwagę centrum miasta, m.in. teren przy ul. Miejskiej, który chcemy ładnie, urbanistycznie zaplanować na kilkanaście mieszkań komunalnych - opowiada Krzysztof Hećman.

Wojciech Caruk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dopiero? #2553540 | 89.228.*.* 10 sie 2018 22:29

  A dlaczego miasto nie przeznacza gruntów pod "mieszkanie +" dla młodych ludzi?Czy musi tym się dopiero zająć od jesieni nowy burmistrz?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Obiektywnie patrząc #2547810 | 188.146.*.* 2 sie 2018 00:22

  Jak by pan radny Rafał R nie zrobił dymu że w Kętrzynie tylko grunty deweloperce się sprzedaje, to przypuszczam, że nic by się nie ruszyło. I proszę opublikować mój komentarz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages