Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Straż Graniczna ma już 27 lat

2018-05-19 10:00:00 (ost. akt: 2018-06-01 08:59:08)
Jedną z atrakcji święta był pokaz musztry paradnej Kompanii Honorowej SG

Jedną z atrakcji święta był pokaz musztry paradnej Kompanii Honorowej SG

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Na co dzień strzegą granic, zapewniają kontrolę graniczną, zwalczają nielegalną migrację, szkolą kadrę formacji, a gdy trzeba pomagają ludności. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej obchodzili 18 maja swoje święto.

Święto Straży Granicznej oficjalnie obchodzone jest 16 maja. W Kętrzynie mundurowi świętowali jednak dwa dni później. Obchody rozpoczęły się od mszy w kaplicy p.w. św. Mateusza w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej odprawionej przez Metropolitę Warmińskiego Seniora abp dr Edmunda Piszcza. Główna część uroczystości odbyła się na placu apelowym na terenie jednostki. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Agnieszka Marczak - Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie oraz przedstawiciele instytucji, organów i służb współdziałających, a także dowódcy i komendanci jednostek wojskowych i żandarmerii.

Komendant W-MOSG w swoim wystąpieniu podkreślił, że rok 2018, w którym obchodzimy 27. rocznicę powołania Straży Granicznej jest rokiem szczególnym, ponieważ jest to 100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
— Niepodległość dała nam, obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, prawo do wolności. Wolności w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu. Straż Graniczna stoi na straży nienaruszalności granic naszego państwa, a tym samym daje nam poczucie bezpieczeństwa, tak byśmy zawsze mogli czuć się i nazywać narodem niepodległym — powiedział płk SG Robert Inglot.

Tą niełatwą i służbę i jej znaczenie docenia również wojewoda warmińsko - mazurski. — Jesteśmy zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Stąd to nasze zobowiązanie do ścisłej współpracy, wzajemnego informowania się o ważnych rzeczach, które się dzieją w naszym województwie pomiędzy administracją rządową a Strażą Graniczną i innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Funkcjonariuszom przy okazji ich święta życzę realizacji wyzwań, planów zawodowych i osobistych ale też poczucia stabilności finansowej — mówi Artur Chojecki.


Podczas Święta Straży Granicznej nie mogło zabraknąć wyróżnień odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz mianowań na wyższe stopnie służbowe. Odznaczenia otrzymali też zaproszeni goście. Medalem za Długoletnią Służbę uhonorowano 11 funkcjonariuszy z W-MOSG i 3 funkcjonariuszy z CSSG. Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej 17 funkcjonariuszy z W-MOSG i 3 z CSSG. Ponadto wyróżniono Odznaką Straży Granicznej 16 funkcjonariuszy z W-MOSG i 6 z CSSG oraz Emblematem Pamiątkowym Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej 25 osób. Jedną z osób docenionych za lata spędzone w służbie jest ppłk SG Aneta Soliwoda. — Jest mi niezmiernie miło. Otrzymałam srebrny medal nadany przez Prezydenta RP. Nie żałuję tych lat. Jest to służba wymagająca, ale jednocześnie dająca olbrzymią satysfakcję. To najlepsze lata mojego życia — nie kryje radości funkcjonariuszka.

Akty mianowania na I stopień młodszego chorążego otrzymało 9 funkcjonariuszy z W-MOSG oraz 2 z CSSG. Awanse na kolejne stopnie otrzymało: w korpusie oficerów 22 funkcjonariuszy z W-MOSG i 5 z CSSG. W korpusie chorążych 85 funkcjonariuszy z W-MOSG i 3 z CSSG. Natomiast w korpusie podoficerów 102 funkcjonariuszy z W-MOSG i 1 z CSSG.

Na koniec zgromadzeni mogli obejrzeć defiladę i prezentację musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej SG z Nowego Sącza. Swoje umiejętności zaprezentowali również funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań W-MOSG oraz Zakładu Bezpieczeństwa w Komunikacji z CSSG. Atrakcją była też wystawa sprzętu międzynarodowego batalionu NATO.

Teraz przed pogranicznikami stoi kolejne trudne wyzwanie. 14 czerwca w Rosji rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, a jedna z grup będzie rozgrywała swoje mecze w Kaliningradzie. Do tego, jak zauważają niektórzy kibice, bardziej opłacalne są loty w obie strony samolotem z Kaliningradu do Moskwy. To oznacza jeszcze bardziej wzmożony ruch na granicy i związane z tym zagrożenia. — Nasz oddział jest bardzo dobrze przygotowany. Już pierwsze informacje o przyznaniu organizacji mundialu dla Federacji Rosyjskiej wzbudziły nasze zainteresowanie. Po tym, jak się dowiedzieliśmy, że mecze jednej z faz grupowych będą rozgrywane w Kaliningradzie podjęliśmy intensywne działania w celu odpowiedniego zabezpieczenia naszej granicy oraz zapewnienia sprawnego ruchu granicznego dla osób udających się na mistrzostwa, ale i codziennego ruchu — informuje płk. SG Robert Inglot. Jak twierdzi komendant zakres zadań funkcjonariuszy się nie zmienia. — Przygotowujemy się jedynie pod kątem wzmożonego ruchu granicznego oraz zapewnienia bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego — dodaje Inglot.
— Jesteśmy w ciągłym kontakcie. Powołany jest zespół pracujący nad przygotowaniami do Mistrzostw Świata. Bardzo dobrze oceniam zaangażowanie Straży Granicznej. Jestem przekonany, że nasi mieszkańcy, ale też goście z innych krajów będą mogli czuć się bezpiecznie. Nie powinno być też żadnych uchybień przy przekraczaniu polsko - rosyjskiej granicy — twierdzi Artur Chojecki.

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej w Kętrzynie został utworzony w dniu 16 maja 1991 r. Aktualnie w całym oddziale służy ok. 1400 funkcjonariuszy i pracuje ponad 300 pracowników cywilnych. Dodatkowo w Centrum Szkolenia Straży Granicznej jest obecnie ok. 300 słuchaczy. Na obszarze W-MOSG znajduje się 11 placówek 4 przejścia graniczne drogowe, 2 kolejowe i 1 lotnicze.

Wojciech CarukCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tkj #2504670 | 188.146.*.* 19 maj 2018 16:48

    Szkoda tylko, że rzeczywistość już tak pięknie nie wygląda.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages