Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Ukraińskie wesele na Malowanej Skrzyni

2018-05-14 07:16:48 (ost. akt: 2018-05-17 21:43:02)

Autor zdjęcia: Andrzej

Tegoroczny minifestiwal składał się z dwóch części. Pierwsza – to przedstawienie ukraińskiego wesela w wykonaniu zespołów ,,Dumka” z Górowa Iławeckiego oraz ,,Wołynianka” i „Nota Neo” z Łucka. Druga część koncertu poświęcona była 60 – leciu audycji ukraińskich w Polskim Radiu Olsztyn.

W niedzielę 13 maja, w hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Kętrzynie, odbył się XXXII Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny z ,,Malowanej skrzyni”. Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in.: Konsul Ukrainy w Gdańsku Witalij Maksymenko, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz, starosta kętrzyński Jarosław Pieniak, pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych Edyta Gadomska, dyrektor KCK Agnieszka Roszig oraz greckokatolickie duchowieństwo.

Witając przybyłych, pomysłodawca i współorganizator imprezy, Stefan Migus wspomniał o początkach jarmarku. Pierwszy regionalny przegląd zespołów ,,Z malowanej skrzyni” odbył się 8 kwietnia 1979 w sali widowiskowo-kinowej ,,Granica” na terenie jednostki wojskowej w Kętrzynie. Celem organizowania tego typu imprez, w założeniach Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (UTSK), był cykliczny przegląd ukraińskich zespołów folklorystycznych w różnych regionach Polski. Z biegiem lat to wydarzenie kulturalne zmieniło jednak swoją formę. Tegoroczny minifestiwal składał się z dwóch części. Pierwsza – to przedstawienie ukraińskiego wesela w wykonaniu zespołów ,,Dumka” z Górowa Iławeckiego oraz ,,Wołynianka” i „Nota Neo” z Łucka.

Druga część koncertu poświęcona była 60 – leciu audycji ukraińskich w Polskim Radiu Olsztyn. Z historią powstania programu radiowego zapoznała obecnych prowadząca koncert Jarosława Chrunyk, która jest pracownikiem tejże rozgłośni. Tym razem na scenie wystąpiły zespoły ,,Słowiańska Dusza” z Gdańska i ,,Żurawka” z Górowa Iławeckiego.

Zapytany o wrażenia z koncertu Konsul Ukrainy w Gdańsku Witalij Maksymenko powiedział, że jest zachwycony profesjonalnym, wysokim poziomem artystycznym wykonawców. - Cieszy mnie fakt, że jest to już 32. festiwal ukraińskiego folkloru a wśród wykonawców dominuje młodzież, co jest dowodem, że będzie on kontynuowany w przyszłości. Jestem dumny ze społeczności ukraińskiej na Warmii i Mazurach za kultywowanie swojej tradycji, a władzom lokalnym dziękuję za wspieranie takich przedsięwzięć – dodał konsul. Organizatorami koncertu byli: Olsztyński Oddział, Kętrzyńskie Koło ZUwP i Kętrzyńskie Centrum Kultury.

Andrzej Sydor

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages