środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Już tam byłem, już to widziałem

2018-05-12 08:00:00 (ost. akt: 2018-05-13 07:55:36)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Zjawisko deja vu polega na tym, że się ma wrażenie, że już się było kiedyś w danym miejscu i okolicznościach. Mówi się też, że historia lubi się powtarzać.

Z autopsji wiemy, że pewne rzeczy i okoliczności się powtarzają w życiu. Dzięki temu człowiek nabiera doświadczenia, można powiedzieć - rutyny. Nie spodziewa się, że coś go zaskoczy, bo już wie i zna, bo wcześniej to przerabiał. Niektórzy przerabiali małżeństwo więcej niż raz, niektórzy wychowanie dzieci, inni remonty w mieszkaniach, można mnożyć przykłady. Gdy potrzebujemy dobrego fachowca, czy to mechanika, lekarza, czy stolarza, to niewątpliwie chcemy, aby się znał i miał doświadczenie. Aby nasz przypadek potraktował z należną powagą i profesjonalizmem. Gorzej jednak, gdy się orientujemy, że nasz przypadek został potraktowany jak jeden z wielu, kiedy zamiast spodziewanego mistrzostwa doświadczyliśmy siermiężnej sztampy.

Czy można zatem nie dać się rutynie? Przecież skoro nam samym ułatwia ona podejmowanie decyzji i wybór rozwiązań, tak samo ułatwia życie innym ludziom. Można powiedzieć, że jest potrzebna, jak tradycja, a z drugiej strony jest niebezpieczna - może prowadzić do stagnacji i być oznaką lenistwa.
W aspekcie wiary w Boga także owo zjawisko rutyny się pojawia. Po pewnym czasie już się wie, na czym polega nabożeństwo, zna się pieśni i czytania. Wydaje się, że kolejna niedziela nie wniesie niczego nowego, tylko powtórzy to, co już znane. Człowiek nie może się pozbyć tej natrętnej myśli „już tam byłem, już to widziałem..” i nie spodziewa się niczego ponad to, co już zna. Nadchodzi impuls żeby nie chodzić do kościoła, z wyjątkiem może świąt, chrztów, komunii, wesel i pogrzebów.
Ciekawą rzecz powiedział G.K. Chesterton — „Chrześcijaństwo nie zostało wypróbowane i znalezione wybrakowanym. Zostało znalezione trudnym i pozostawione niewypróbowanym” (oryg. ang: 'The Christian ideal has not been tried and found wanting. It has been found difficult; and left untried.’). Chesterton zdaje się mówić do dzisiejszego człowieka, żeby tak szybko nie dochodził do wniosku, że zna chrześcijaństwo, że „już tam był i już to widział” dopóki dobrze go nie wypróbuje.

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wyborca #2500597 | 83.6.*.* 13 maj 2018 11:35

    Zjawisko to powtarza się co wybory. Tylko przydupasy się zmieniają. W tym roku ta rola przypadła kucharzowi. Ciekawe co jemu obiecano albo co ugrał? Nie p9zwolny na ciąg dalszy tych manipulacji

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages