Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Kruszewiec uczy historii swojego kraju

2018-04-07 09:51:54 (ost. akt: 2018-04-07 10:00:23)

Autor zdjęcia: Beata Jaświn

W piątek,6 kwietnia, uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej w Kruszewcu uczestniczyli w zajęciach „Żywej lekcji historii” pt. „Mieszko I”.

Po raz kolejny grupa rekonstrukcyjna pod kierunkiem Jacentego z Ordowa przeniosła naszych uczniów w przeszłość. Tym razem do czasów panowania księcia Mieszka I. Prowadzący zapoznał publiczność z krainą dawnych Słowian. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii naszych przodków, zapoznali się z ich wierzeniami, zwyczajami, strojami i uzbrojeniem. Usłyszeli, że Mieszko I do 7-mego roku życia wyglądał „jak dziewczynka”, bowiem miał długie włosy. Kasztelan wyjaśnił, że w kulturę dawnych Słowian wpisany jest obrzęd postrzyżyn, polegający na obcięciu włosów dziecku płci męskiej, połączony z nadaniem imienia. Aktorami w inscenizacji byli też sami uczniowie, a także nauczyciele. Wcielili się w rolę księcia Mieszka, jego żony Dobrawy, biskupa, zakonnika Galla Anonima i wojów drużyny książęcej. Wzięli udział w zaślubinach Mieszka i Dobrawy oraz byli świadkami chrztu Polski. Poza tym wojowie pokazali zwycięską bitwę z Niemcami pod Cedynią. Niezapomniane wrażenia pozostawiła na uczniach możliwość dotknięcia miecza, włóczni czy tarcz bojowych, założenia stroju rycerskiego. Spotkanie z przedstawicielami bractwa rycerskiego było dla uczniów świetną nauką historii, wykorzystując elementy dramy, trafili do serc najmłodszych.

Elwira Żukowska
Foto: Beata JaświnCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Elwira

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages