Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Zamek do remontu, dyrektor do wymiany

2018-03-16 08:00:00 (ost. akt: 2018-03-16 22:53:06)
Daria Zecer deklarowała chęć dalszej pracy.

Daria Zecer deklarowała chęć dalszej pracy.

Autor zdjęcia: arch. muzeum

Już niedługo rozpocznie się długo wyczekiwany remont kętrzyńskiego zamku, który ma trwać wiele miesięcy. Mieszczące się w nim muzeum będzie działać w okrojonej formie w innym miejscu. Prawdopodobnie również z nowym dyrektorem.

Przypomnijmy, że miasto Kętrzyn otrzymało w ubiegłym roku dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego na remont zamku w wysokości 5 576616,95 zł. Całkowita wartość zadania to 6 670 771,19 zł. Projekt w swym zakresie obejmuje między innymi: konserwację murów obronnych zamku krzyżackiego, roboty budowlane polegające na ociepleniu dachu, wymiana okien, remont drzwi zewnętrznych, modernizacja ogrzewania i prace elektryczne. Ponadto zamek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, poprzez zakup odpowiedniego wyposażenia. Będą to między innymi: gumowe chodniki, system multimedialny i interaktywny, system audio deskrypcji dla osób niewidomych. W ramach realizacji projektu zaplanowano też zakup ekspozycji, ram wystawienniczych, systemu nagłośnienia i oświetlenia przenośnej sceny dla muzeum i biblioteki oraz zestawu nagłaśniającego – poinformował Karol Lizurej, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

To właśnie tej tematyce była poświęcona konferencja prasowa władz Kętrzyna, która odbyła się 8 marca. - W tej chwili trwają konsultacje ze strażą pożarną i konserwatorem zabytków. Jeszcze w marcu chcemy ogłosić przetarg i będziemy czekać na jego rozstrzygnięcie - powiedział Damian Nietrzeba, zastępca burmistrza. Uspokoił też, że wbrew krążącym opiniom mury nie będą zabezpieczane styropianem, a na dachu nie pojawi się blachodachówka. - Owszem, będzie on docieplony, a jego konstrukcja ulegnie całkowitej wymianie. Podobnie będzie ze stolarką okienną, a drzwi pochodzące jeszcze z okresu przedwojennego zostaną odrestaurowane. Odcinek muru, który dwa lata temu uległ zawaleniu odzyska swoje historyczne walory zgodnie z badaniami archeologicznymi - zapewnił wiceburmistrz. Jest również pomysł na zagospodarowanie podzamkowych piwnic na komnaty i popularny ostatnio w innych miastach tzw. "escape room". W sali na pierwszym piętrze burmistrzowi marzy się galeria. - Miejsce, w którym będziemy spotykali się ze sztuką regionalną na najwyższym poziomie polskim, a może i zagranicznym - rozważał burmistrz Krzysztof Hećman.

Co w czasie remontu stanie się z muzealnymi zbiorami? - Muzeum nie będzie funkcjonowało na "pełnych obrotach". Swoją tymczasową siedzibę będzie miało po drugiej stronie, w budynku przy ul. Chopina 1, gdzie zajmie dwie kondygnacje. Chcemy też tą działalność przenieść do naszych kętrzyńskich szkół i instytucji kultury - odpowiedział Nietrzeba. - Eksponaty zostaną też zabezpieczone w magazynie na terenie Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Ten obiekt spełnia wymogi, aby w bezpieczny sposób część naszych zbiorów przechować - poinformowała obecna na konferencji Daria Zecer, dyrektor Muzeum im. W. Kętrzyńskiego. Dodała też, że sytuacja ograniczonej działalności nie stwarza żadnego zagrożenia dla pracujących tam osób. - Zatrudniamy pięcioro pracowników merytorycznych. To niezbędne minimum do zabezpieczenia naszego funkcjonowania - zapewniła Zecer.

Na konferencji jednak jeszcze nie wiedziała, że będą zmiany i dotkną właśnie jej osoby. Z dniem 20 marca wygasa jej trzyletni kontrakt, jednak wiele wskazywało na to, że zostanie on jej przedłużony. - Zgłosiłam pisemnie do Urzędu Miasta swoją gotowość do dalszej pracy. Z internetu dowiedziałam się 10 marca, że jest ogłoszony konkurs na to stanowisko. Ja w nim na pewno nie wystartuję. Uprzedzałam o tym wcześniej nasze władze. Skoro jest jednak ogłoszony konkurs to dla mnie jest to sygnał, że postanowiono zrezygnować z mojej osoby. Nikt otwarcie niczego mi nie zadeklarował. Utrzymywano mnie w ciągłym "pogotowiu" nie informując, jaki los mnie czeka. Jeszcze 9 marca dotarły do mnie pisma w których burmistrz powołuje mnie do zespołów pracujących nad różnymi projektami. To był dla mnie sygnał, że jednak będziemy dalej współpracować - mówi Daria Zecer.

Sytuacja może zaskakiwać tym bardziej, że to właśnie ona była współautorką projektu rewitalizacji zamku. - Wszystkie multimedia, makieta interaktywna to moje pomysły. Tylko ja w tym gronie wiem, jak to powinno wyglądać. Specyfikację do tego projektu opracowałam i oddałam. Widać uznano, że na tym etapie poradzą sobie sami - zastanawia się dyrektor. Nie ukrywa też swojego żalu. - Nie sądzę, abym sobie na to zasłużyła. W swoją pracę włożyłam całe serce. Nie jestem tym zdruzgotana, ale też nie powiem, że czuję się z tym dobrze. Martwię się też o los muzeum, że zostawiam instytucję i pracowników w trudnej sytuacji przed przeprowadzką. Kwestia zabezpieczenia eksponatów była w fazie ustnych ustaleń i nie wiem co będzie z tym dalej - dodaje.

Burmistrz Kętrzyna do sprawy odniósł się krótko. - Dyrektor Daria Zecer zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym, została powołana na stanowisko Dyrektora Muzeum im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie na czas 3 lat, od 20 marca 2015r. do 20 marca 2018r. W związku z kończącym się terminem pełnienia obowiązków dyrektora został ogłoszony otwarty konkurs na w/w stanowisko, w którym każda osoba spełniająca warunki konkursu może wziąć w nim udział, w tym również obecna dyrektor Muzeum im W. Kętrzyńskiego - poinformował w imieniu włodarza Karol Lizurej, rzecznik prasowy.
Przytoczony przez rzecznika przepis mówi: "Do zadań wójta należy w szczególności: (...) 5) zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych." Nie reguluje natomiast sposobu ich powoływania. O tym mówi ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Według niej obowiązek przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora dotyczy samorządowych jednostek kultury (m.in. biblioteki, muzea i domy kultury) ujętych w specjalnym rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kętrzyńskiego muzeum na tej liście brak

Wojciech Caruk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages